Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Осчетоводяване на фактура за получаване на продукт с отстъпка като лоялен клиент

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ При преподписване на договор с мобилен оператор фирма получава като лоялен клиент фитнес гривна. Издадена е фактура от мобилния оператор на стойност 46 лв. без ДДС и на отделен ред е посочена отстъпка 45 лв. без ДДС. Стойността по фактура се явява 1.20 лв. с ДДС, платима през януари 2022 г. Как би следвало да се осчетоводи за целите на ДДС? Как се третира от гледна точка на ЗКПО?


Отговор:
Данъчното третиране на сумите както по ЗКПО, така и по ЗДДС, е съгласно общите правила на двата закона.

Ако фитнес гривната се използва за независима икономическа дейност и за извършване на облагаеми доставки или по-общо на доставки и дейности, за които е налице право на данъчен кредит, то можете да приспаднете пълен данъчен кредит по фактурата. В противен случай следва да посочите фактурата в дневника за покупките без право на данъчен кредит.

За целите на ЗКПО счетоводният разход за фитнес гривната ще бъде данъчно признат, ако тя се използва за дейността на предприятието. В противен случай счетоводният разход е данъчно непризнат на основание чл. 26, т. 2 от ЗКПО. Теоретично би могло да се търси скрито разпределение на печалба, ако гривната се използва за лични нужди от съдружник, собственик или свързано с него лице, но предвид нищожния размер на сумите считаме, че е малко вероятно в една контролна процедура да се стигне до подобен развой.

Предвид вида на стоката и малкия размер на сумите вероятно ще е най-удачно с отчетения счетоводен разход да се преобразува счетоводния финансов резултат в увеличение на основание чл. 26, т. 2 от ЗКПО и да не се приспада данъчен кредит по фактурата.

Ако съдружник, собственик, управител или трето лице ще използва гривната за лични нужди съществува вариантът лицето да поеме разходите за своя сметка, като в този случай сумите се отчитат на разчет до тяхното възстановяване от лицето и фактурата се посочи в дневника за покупките без право на данъчен кредит.

С уважение:

 
Нормативна рамка

ЗКПО

ЗДДС
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x