Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Осчетоводяване на фактура на български език, но с VAT номер от ЕС

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Издадена е фактура за закупени стоки от контрагент, чийто VAT номер е от страна членка на ЕС. Фактурата, обаче, е с всички реквизити на българска фактура, с начислено ДДС, включително написана на български език. Как следва да се осчетоводи подобна фактура? Трябва ли да се самоначислява допълнително ДДС с протокол по чл 117?


Отговор:
Като начало следва да установите мястото на изпълнение на доставката. Съгласно чл. 17, ал. 1 и ал. 2, мястото на изпълнение на доставката на стоки, които не се превозват, е там, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността, а за стока, която се превозва, мястото е там, където е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът ѝ към получателя.

Ако мястото на изпълнение е извън страната, тогава доставчикът прилага фактуриране по правилата на чуждо законодателство. Ако стоката пристига от ЕС, тогава независимо, че има начислен някакъв данък, данъкът в България ще е изискуем от получателя по ВОП, съгласно чл. 84 от закона. В този случай трябва да издадете протокол по чл 117 и да начислите данъка при данъчна основа, включваща всичко, което дължите на доставчика, т.е. включително начисления чужд данък.
 
Ако мястото на изпълнение е в България, тогава доставката се документира по правилата на ЗДДС и данъкът е дължим в България. За това обаче е необходимо доставчикът да е регистриран по ЗДДС в България и да използва BG номера си. Ако стоката се е намирала на територията на страната преди сделката, тогава следва да се свържете с доставчика и да изискате да поправи фактурата като я отрази с BG номера си. В противен случай, дори доставчикът да е начислил български данък, няма как да знаете това, ако не използва ИН по ДДС в България. В този случай няма да е изпълнено условието на чл. 71, т. 1 от закона и не можете да ползвате правото на данъчен кредит. 


С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x