Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Определяне на постоянен обект по смисъла на § 1, т. 10 от ДР на ЗДДС

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Въпросът ми е свързан с определяне наличието на постоянен обект на територията на Република България по смисъла на § 1, т.10 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС и задължение за регистрация по ЗДДС на чуждестранно юридическо лице от Швейцария. По-долу, излагам фактическата обстановка.

Българско юридическо лице Дружество БГ ЕООД, с валиден БУЛСТАТ и ДДС номер, е 100% собственост на швейцарска компания ШВ ГМБХ. БГ ЕООД има нает офис и търговски персонал. ШВ ГМБХ е производител на специфичен търговски продукт („Продукт“), който има международен пазар. Продуктът е стока, която не изисква монтиране и инсталиране от или за сметка на доставчика при доставката ѝ. ШВ ГМБХ има регистриран в Германия ДДС номер, валиден за европейската общност. ШВ ГМБХ разполага със складова база в Германия. 

Схема на доставките:

БГ ЕООД събира поръчки за Продукта, изключително и само на територията на България, от български клиенти данъчно задължени юридически лица, регистрирани по ЗДДС. След което БГ ЕООД, изпраща поръчките към ШВ ГМБХ. БГ ЕООД събира поръчки, единствено и само за Продукта на ШВ ГМБХ, като няма право да извършва същата дейност за конкурентни продукти и други дружества. БГ ЕООД извършва посредническа дейност (комисионер) от името и за сметка на ШВ ГМБХ. БГ ЕООД има право да договаря условия по доставката (в т.ч. цени, отстъпки и др.) в съответствие с определените от ШВ ГМБХ ценови листи. Договорът с крайния клиент, се сключва между ШВ ГМБХ и самият краен клиент. ШВ ГМБХ изпраща Продукта по поръчките към крайните клиенти в България. Доставката е оформена във фактура като ВОД от германския ДДС номер на ШВ ГМБХ към краен клиент данъчно задължено лице в България, за който доставката се явява ВОП. Условията на доставката съгласно ИНКОТЕРМС са DAP (Доставка до определено място), като движението на стоките е от склада в Германия до краен клиент в България. Стоките не напускат общността. За своите услуги по събирането на поръчки БГ ЕООД получава възнаграждение на месечна база от ШВ ГМБХ, като за целта издава фактура за комисион без начислен ДДС на основание чл 21 ал 2 от ЗДДС, т.е. с обратно начисляване, към германския ДДС номер на ШВ ГМБХ. Размерът на комисиона се определя на база, реализирани продажби от ШВ ГМБХ към крайни клиенти в България.

Въпросите са:

1. Има ли ШВ ГМБХ постоянен обект на територията на Република България по смисъла на § 1, т. 10 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС, от който извършва независима икономическа дейност в страната?

2. Правилно ли доставките на Продукта от склада в Германия до крайни клиенти, регистрирани по ЗДДС в България се третират като ВОД за ШВ ГМБХ или ШВ ГМБХ трупа оборот за регистрация по ЗДДС в България?

3. Къде е мястото на изпълнение на посредническата услуга от БГ ЕООД, съгласно чл. 21 от ЗДДС? В тази връзка каква фактура следва да издава БГ ЕООД за комисиона към ШВ ГМБХ - с начислен 20% ДДС или без ДДС?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Определяне на постоянен обект по смисъла на § 1, т. 10 от ДР на ЗДДС

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x