Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Окончателен данък при получаване на услуги от ЧЮЛ от Русия

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

Фирма, регистрирана по ДДС в България, през 2020 г. е получател на два вида услуги от ЧЮЛ от Русия. ЧЮЛ няма място на стопанска дейност в България. И двете услуги са под 500000 лева. Първата услуга е адвокатска услуга, свързана с процесуално представителство, без елементи на консултиране и за целите на ЗКПО не сме я приравнили на техническа услуга и не сме удържали и декларирали окончателен данък по ЗКПО. Втората услуга е за консултации и обучение по Интернет и според нас представлява техническа услуга. За нея също не сме удържали и декларирали окончателен данък по ЗКПО. В СИДДО между България и Русия този вид технически услуги не са изрично посочени в чл. 12, т.е. не са приравнени на авторски и лицензионни възнаграждения, т.е. би трябвало да се считат, че за ЧЮЛ са доход от стопанска дейност. Все още не сме получили удостоверение от данъчната служба на Русия, че лицата имат данъчна регистрация в Русия. Разполагаме само с декларация, че са действителни получатели на дохода. Правилни ли са горните разсъждения или е следвало да се удържи окончателен данък по реда на чл. 195 от ЗКПО за всяка от двете услуги? След като услугите не са упоменати в СИДДО, може ли да се приложи в случая СИДДО с Русия и да не се извърши облагане с окончателен данък по ЗКПО? Следва ли изплатените суми на ЧЮЛ да се декларират в декларация по чл. 142 от ДОПК и ако следва с кой код?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Окончателен данък при получаване на услуги от ЧЮЛ от Русия

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x