Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане с корпоративен данък в Германия на отдаване под наем и възстановяване на немски ДДС

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:


Българска строителна фирма осъществява дейност на територията на ФР Германия за период, по-кратък от 9 месеца. Получава немски данъчен номер по ДДС. Фактурите, които издава на клиента, са освободени от начисляване на ДДС, а за разходните има възстановяване на платеното ДДС. По време на своята дейност сключва договори за наемане/ придобиване на ДМА с немска фирма. Фактурите са с начислен ДДС. След приключване на договора за строителство, договорите за наем/ придобиване не се  прекратяват. Фактурите са с начислен ДДС. Българската фирма отдава под наем въпросните ДМА на немска фирма. Договорът е от 01.08.2020 г. Фактурите, които издава българската фирма, са с основание за неначисляване на ДДС: чл. 31, ал. 2 от ЗДДС. Придружени са с VIES декларация. Отдаването под наем подлежи ли на облагане с корпоративен данък във ФР Германия, ако се надвишат 9 месеца? Т.е. след 01.05.2021 г. ще възникне ли това задължение за българската фирма? Може ли да се подаде молба за възстановяване на немския ДДС? Двете дейности - строителство и отдаване под наем са отделни една от друга. Като такива и за двете поотделно важи срок до 9 месеца?


Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Облагане с корпоративен данък в Германия на отдаване под наем и възстановяване на немски ДДС

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x