Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане по ЗДДФЛ на рекламни услуги, предоставяни от ЧФЛ

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Чуждестранно физическо лице (ЧФЛ) по смисъла на ЗДДФЛ (чуждестранен гражданин, постоянно пребиваващ в страна извън ЕС и ЕИП, имаща СИДДО с България) извършва от разстояние, в Интернет среда, рекламни услуги, посредством партньорска (афилиейт) програма. Същността на услугата се изразява в публикуване на сайта/ блога на чуждестранното лице на посоченa от българското дружество – възложител, реклама. За всяко кликване (отваряне) на рекламата, поместена в сайта на чуждестранното лице, същото получава от българското дружество – възложител предварително договорена комисионна.

Според нас (дружеството – възложител на услугата) посочената по-горе услуга не представлява „маркетингово проучване“ (т.е. нашият изпълнител ЧФЛ не анализира пазара за реализация на съответния продукт, който се рекламира, не анализира промените в изискаванията и нуждите на потребителите, не се интересува и няма отношение към качеството и цената на продукта, бизнес средата, конкурентите и т.н.) и в този смисъл нашето мнение е, че тази услуга не попада в обхвата на възнагражденията, посочени в § 1, т. 9 от ЗКПО: „Възнаграждения за технически услуги са плащанията с източник Република България за монтаж или инсталиране на материални активи, както и всякакви услуги от консултантско естество и маркетингови проучвания, извършени от чуждестранно лице¨.

Във връзка с гореизложеното въпросите ми са следните:

- Следва ли българското дружество – платец на дохода - все пак да облага изплатените на чуждестранното физическо лице доходи с данък по ЗДДФЛ, респективно следва ли да преценява налични ли са обстоятелства за прилагане на СИДДО между България и страната, чието местно лице се явява нашият изпълнител?

- За извършената услуга чуждестранното физическо лице ни издава фактура (вероятно такова е изискването в страната на пребиваването му или същото има статут на лице, извършващо независима икономическа дейност). Следва ли българското дружество да издава сметка за изплатени суми на ЧФЛ или фактурата от лицето е достатъчен документ за отразяване на разхода в счетоводството на платеца на дохода?



Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Облагане по ЗДДФЛ на рекламни услуги, предоставяни от ЧФЛ

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x