Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагане на доходи на земеделски производител

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

Регистриран земеделски производител - физическо лице - за стопанската 2017/2018 год., започваща от 01.10.2017 до 30.09.2018 год., почива в началота на 2018 год. Неговата регистрация се прехвърля на съпругата му, която е пенсионер, за да може да се завърши дейността, тъй като са извършени обработки на земеделската земя и съответно засяти с пшеница и слънчоглед. Към 31.12.2018 год. е останала непродадена земеделска продукция, чиято реализация е осъществена през м.01.2019 г. чрез издаване на фактура на основание чл.163а от ЗДДС, тъй като ЗП е регистриран по ЗДДС. Земеделският производител не подновява регистрацията си в срока до 10.06.2019 год. и прекратява дейност на 02.07.2019 год. Дейността му е прекъсната и като самоосигуряващо се лице. За периода до прекъсване на дейността лицето внася здравно осигуряване. При подаване на ГДД за 2019 год. лицето попълва приложение 3 относно дохода, който е получил през м.01.2019 по код 3011, и съответно получени субсидии във връзка със стопанската година 2017/2018 г. на код 3012. Земеделският производител е приспаднал внесените здравни вноски, както и облекчение поради начие на ТЕЛК решение. След подаване на декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ на лицето е назначена проверка от НАП, при което е изпратена покана по чл.103 от ДОПК за корекция на декларацията относно получените доходи от продажба на земеделската продукция и субсидията. Същите да бъдат обложени по чл. 29, ал. 1, т.2 а с 40% РД. От изложеното по горе възникнат следните въпроси:

1. След като продукцията и субсидиите са получени от дейността като регистриран земеделски производител преди изтичане срока за пререгистрация, защо за същите да се признават само с 40% РД?

2. Ако доходите се обложат на основание чл. 29, ал. 1, т. 2, какво трябва да се направи със здравните осигуровки, внесени от лицето? Значи ли, че ще трябва да се извърши изравняване на здравните осигуровки по таблица 2 като лице, което не е регистриран ЗП, и ако отговорът е да, трябва ли да се вземе и размерът на пенсията при определянето им?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Облагане на доходи на земеделски производител

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x