Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Облагаеми и освободени доставки от медицински център и ползване на данъчен кредит

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Медицински център /МЦ/ с основна дейност в сферата на извънболничната медицинска помощ и с регистрация по чл. 40, ал. 10 от ЗЛЗ, извършва освободени и облагаеми доставки:


- освободени доставки – медицински прегледи, работи и със Здравна каса


- облагаеми - наеми – отдава под наем лекарски кабинети.


От месец юли 2018 г. направихме доброволна регистрация по ДДС на основание чл.100, ал. 1, тъй като центърът има сключен договор за извършване на лабораторни изследвания с българска фирма - представител на германска фирма  която възлага съответните лабораторни изследвания. Очаква се на различните етапи от изпълнение на договора МЦ да фактурира приходи към германската фирма и съответно към българската.


Въпросите ми са следните:


1. Тъй като извършването на лабораторни изследвания са облагаеми доставки, към българската фирма ще бъдат фактурирани с ДДС, а към германската - като ВОД, т.е с 0% ставка на ДДС. Правилно ли е това?


2. Във връзка с извършването на облагаеми и освободени доставки МЦ използва частичен данъчен кредит по фактурите за покупка, само на тези, които са за основните консумативи като ток, вода, охрана. След регистрацията по ДДС е изчислен коефициент по чл. 73 от ЗДДС и тъй като към момента няма издавани фактури за продажби, във връзка с лабораторните изследвания, сме взели частта на наемите, като облагаеми доставки за изчисляване на коефициента и поради тази причина е малък. В края на 2018 г. е преизчислен коеф. по чл.73 и е подадена годишна декларация по ДДС. Работата по лабораторните изследвания започна м.ноември.2018 г. За целта се ползва сградата и медицинската апаратура на МЦ. Може ли да се използва частичен данъчен кредит по всички фактури за покупки на МЦ, тъй като не може да се определи с точност каква част от получените доставки е за освободените и коя част за облагаемите доставки? Трябва ли да изчакаме фактуриране по извършени от МЦ доставки по лабораторни изследвания, за да ползваме частичен данъчен кредит по всички получени фактури за покупки? Как се процедира в такива случаи в данъчната практика? Как се доказва моментът, в който започва дейността по облагаемите доставки?


3. Във връзка с регистрацията по ДДС, която беше през юли 2018 г., има ли право МЦ на възстановяване на данъчен кредит по придобити активи преди датата на регистрация, тъй като разполага с такива /сграда, медицинска апаратура и др./? Ако да, тъй като към датата на регистрация не сме пуснали искане за възстановяване, може ли в 12-месечния период след датата на регистрация да се възползваме от това си право? Как документално се отразява това в Дневниците по ДДС? Подлежи ли на ревизия МЦ ако поиска възстановяване на данъчен кредит за активите преди датата на регистрация? Какво проверява данъчната администрация в такива случаи?


4. За закупен актив – скенер - през м. септември 2018 не е ползван данъчен кредит, тъй като тогава не беше започнала работата по лабораторните изследвания. Сега, след започването им, може ли да се ползва данъчен кредит за този актив? Как се изчислява в какъв размер ще е той? Как се отразява в Дневниците по ДДС това?


 

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Облагаеми и освободени доставки от медицински център и ползване на данъчен кредит

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x