Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Нулева ДДС ставка в авансова фактура за продажба на лизингов влекач

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Българско дружество извършва транспортна дейност в ЕС и България. Притежава собствени транспортни средства, част от които са закупени с финансов лизинг. С цел обновяване на транспортния парк започва продажба на влекачи и ремаркета. В тази връзка възникна следният казус: Фирмата има сключен лизингов договор за влекач през м. април 2021 г., но се появява потенциален купувач, който е турско ЮЛ и иска да закупи актива ни. Решението на управителя на българското дружество е през м. февруари 2022 г., да си доплати остатъчните лизингови вноски, да придобие собствеността на влекача и веднага да го продаде на турската фирма. В м. 02.2022 г., българската фирма издава 100% авансова фактура, с 0% ДДС ставка на основание чл. 38 от ЗДДС. И след като се приключат взаимоотношенията с лизингодателя, веднага да се прехвърли актива на турското дружество. Вярно ли е основанието за начисляване на 0% ДДС в авансовата фактура? При прехвърляне на актива към Турция как да се оформи окончателната фактура, при положение че митото и ДДС-то, които ще се платят на митница с митническа декларация, са за сметка на купувача и ще бъдат документално приложени при нас?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Нулева ДДС ставка в авансова фактура за продажба на лизингов влекач

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x