Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Невключена в счетоводството фактура, свързана с изпълнителен лист

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Моля Ви за допълнителни разяснения относно становището за счетоводна грешка в казуса:

"Във връзка с издаден изпълнителен лист е преведена сума от дружество-длъжник към ЧСИ. Сумата по изпълнителното дело е формирана от задължение по фактура, която не е включена в счетоводството на фирмата. Фактурата е издадена 2011 г., дружеството – длъжник не е оспорвало задължението, пропуснати са законните срокове за възражения по нейното основание. Данъчно признати ли са начислените разходи (главница, лихви и съдебни разноски) по ЗКПО във връзка с изплатената сума по изпълнителното дело?"

Отговора можете да прочетете тук >>>

1. Обостоятелството, че фактурата не е включена в счетоводството, не изключва ли хипотезата за счетоводна грешка, предвид на това че счетоводната грешка е свързана с неточно или неправилно прилагане и тълкуване на нормативни актове, математически грешки, неверни изчисления или злоупотреби, доказани по съответния ред?

2. В случай че приемем, че това е счетоводна грешка, следва ли да се приложи нормата на чл. 75, ал. 6 от ЗКПО, а именно, че са изтекли 6 години към 01.01.2018 г. и съответно да не се извършва корекция по реда на чл. 75 от ЗКПО? В ГДД по чл. 50 от ЗКПО къде трябва да се отбележи сумата на разхода в увеличение на данъчния финанансов резултат?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Невключена в счетоводството фактура, свързана с изпълнителен лист

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x