Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Неначисляване на ДДС при продажба на апартамент на ФЛ

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма продава апартамент на физическо лице. Фирмата не е ползвала данъчен кредит при покупката на имота и за ремонта му. В нотариалният акт при продажбата е записано, че апартаментът се продава за 105000 лв. и сумата от 33500 лв. се заплаща за ремонт и довършителни работи. Общо платена сума на продавача е 138500 лв. Правилно ли е при издаване на фактура от страна на продавача да не се начислява ДДС на основание чл. 45, ал.3 от ЗДДС за цялата сума от 138500 лв. Или трябва да се издаде фактура за 105000 лв. на основание чл. 45, ал. 3 от ЗДДС без ДДС и за 33500 лв. с ЗДДС, т.е. дължи ли се ДДС за сумата от 33500 лв.?


Отговор:
Чл. 45, ал. 3 от ЗДДС определя, че доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях е освободена доставка.

Ако апартаментът не отговаря на определението за нова сграда съгласно §1 т. 5 от закона, тогава продажбата му е освободена доставка. Ремонтните дейности обаче са отделна доставка и тя е облагаема.

В случая за ремонтните работи трябва да начислите 20% ДДС.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x