Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Неиздаване на касови бележки при прием на плащания през Stripe и PayPal

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Въпрос:

Дружество притежава два онлайн магазина, като и двата са насочени изцяло към търговия извън България. За да приема плащания, дружеството използва два метода: Stripe за приемане на картови плащания; PayPal за приемане на плащания с PayPal - като от контролният панел на акаунта е изключена възможността да се заплаща от клиенти без PayPal акаунт. По този начин само потребители с регистрирани акаунти могат да заплатят, но не и хора с кредитна карта без регистриран акаунт. Попада ли дружеството по чл. 3 от Н-18 за издаване на касова бележка, като се имат предвид фактите? Stripe е регистрирано дружество в Ирландия с лиценз за електронни пари, вписан в регистъра на Европейския Банков Орган (ЕБО). При стандартният виртуален ПОС терминал, когато клиент заплати чрез карта, парите до няколко минути се отразяват в сметката на дружеството, което притежава въпросния ПОС терминал. При Stripe процесът е по-различен. Когато клиент заплати дадена сума, тя отива по сметките на Stripe, а не в сметката на дружеството - собственик на онлайн магазина. То то има достъп единствено да вижда какви пари от кой клиент са приети от Stripe. 7 дни след като плащането е получено от Stripe, те го изплащат по сметката на дружеството чрез така нареченият Payout. На краят на всеки месец Stripe Ирландия издава фактура на дружеството, в която пише колко на брой трансакции са обработени от Stripe, какви комисионни са удържани и колко пари (като оборот) е обработен за конкретният месец. В общите условия на Stripe пише следното: Notwithstanding any other provision of this Agreement, STEL (Stripe Technology Europe, Limited) will, as provider of the Authorised Payment Services, be the sole Stripe party liable to you for the collection on your behalf of the payment proceeds in respect of Charges, the settlement of those proceeds to your Payout Account. От въпросният текст се разбира, че Stripe ще бъдат задължени към дружеството да събират плащанията от неговор име, както и да изплащат съответните суми по банковата сметка на дружеството. От описаните по-горе аргументи може ли да се приеме, че дружеството НЕ попада под хипотезата за чл. 3 Н-18 за издаване на касов бон, при положение че Stripe от своя страна е организацията, която е приела самото плащане, а дружеството приема плащание от тях по банков път и чрез издадена фактура. Както е описано по-горе, за PayPal дружеството приема само плащания от валидни акаунти в PayPal, а не кредитни/ дебитни такива. В изявление на говорителя на НАП Веселин Трифонов се казва, че при плащане с PayPal, когато плащането е направено от регистриран акаунт към друг, се счита за един вид кредитен превод и за него може да не се издава касов бон, но когато клиентът е заплатил с карта, тогава трябва да се издаде. Както вече обясних, ние сме изключили възможността за плащане с кредитни/ дебитни карти в Пейпал. Това означава ли, че сме извън обхвата на чл. 3 от Наредба Н-18? Въпросноти изказване го има записано с диктофон и публикувано онлайн тук: https:xn--n1abffd.comfaqnap-supto-vaprosi-otgovori-n18.php (Номер 23 от отговорите).

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Неиздаване на касови бележки при прием на плащания през Stripe и PayPal

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x