Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на ДДС при продажба на лек автомобил, закупен от немско ФЛ

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма, регистрирана по ЗДДС, внася от Германия лек автомобил, закупен от физическо лице, нерегистрирано по ЗДДС в Германия. Фирмата иска веднага да продаде автомобила тук с надценка. При положение че не е ползвала ДДС при покупка, дължи ли се ДДС при продажбата?


Отговор:
ЗДДС определя като освободена доставката на стоки, за които не е ползван данъчен кредит, заради ограниченията на правото на данъчен кредит, съгласно чл.70 от закона. Това обаче се отнася само когато при покупката на стоката е начислен данък и само поради ограниченията на чл. 70 не е ползван данъчен кредит, а не когато няма начислен такъв. Ето защо в случая, когато стоката е закупена от данъчно незадължено лице, за последващата доставка хипотезата на чл. 50 от ЗДДС не е изпълнена. Това определя последващата доставка като облагаема.

Ако лекият автомобил, който не е нов, е закупен с цел продажба, тогава можете да приложите облагане на цената на маржа по глава седемнадесета от закона. По този начин начислявате данък само на маржа. 

Ако не приложите облагането на маржа, следва да начислите 20% при продажбата.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x