Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на ДДС при продажба на жилищен имот на ФЛ

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ През 2020 г. фирма Х, регистрирана по ЗДДС, придобива жилищен имот от ЧСИ чрез възлагане. Имотът не е нов. Същата година, фирмата продава имота на физическо лице. Трябва ли да начисли ДДС?


Отговор:
Когато даден имот или части от него се продават чрез ЧСИ, собственикът на имота /ако е регистрирано лице по ЗДДС/ има право да избере доставката да е облагаема. В този случай ЧСИ издава документ по реда на чл. 83, ал. 1 от ППЗДДС и в този документ се отразява размера на данъка. Ако собственикът на имота не се възползва от правото си на избор доставката да е облагаема по реда на чл. 45, ал. 7 от закона, тогава доставката е освободена.

В случай, че сте ползвали данъчен кредит за начисления данък в документа по чл. 83, ал. 1 от ППЗДДС, ще имате 2 варианта при последващата продажба:
1. Ако изберете доставката на имота, който не е нов, да е освободена, тогава следва да направите корекция на ползвания данъчен кредит, съгласно чл. 79, ал. 2 и ал. 3 от закона.   
2. Ако изберете доставката на имота да е облагаема, съгласно чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, тогава следва да се начисли данък при продажбата.
 
В случай че при покупката на имота или части от него не сте ползвали данъчен кредит, тогава при последваща освободена доставка /чл. 45, ал. 3 от закона/, не правите корекция и не начислявате данък.  
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x