Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на ДДС при продажба на автомобил към ФЛ от Италия

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма закупува от физическо лице в България лек автомобил. След това получава оферта от физическо лице в Италия, да продаде автомобила. Физическото лице от Италия може да закупи автомобила, като физическо лице или като италианско юридическо  лице.Трябва ли да се начисли ДДС при сделката? И има ли начин да не се начислява?


Отговор:
Това, че сте закупили автомобила от физическо лице в България, предполага, че при покупката му не е начисляван ДДС. Това изключва последващата доставка от хипотезата на чл. 50, ал. 1 от закона и доставката не може да е освободена.

Като облагаема доставка ставката на данъка при продажбата на лекия автомобил ще зависи от статута на клиента, установен в друга държава членка и от режима на прилагане.

Ако автомобилът отговаря на условията за „ново превозно средство“, тогава независимо дали клиентът е данъчно незадължено /физическо лице/ или данъчно задължено лице /регистрирано лице по ДДС/, установено в друга държава членка, доставката ще  е с нулева ставка, съгласно чл. 7, ал. 2 и чл. 53 от закона.

Ако автомобилът не е ново превозно средство, тогава има два варианта, които зависят от предназначението на автомобила при покупката му.

Ако автомобилът е използван от фирмата Ви и е заведен като дълготраен актив, тогава следва да приложите общия режим на закона. В този случай при продажбата му на данъчно незадължено лице доставката ще се обложи с 20% ДДС. При продажбата на автомобила на данъчно задължено лице /с валиден VAT от ЕС/, установено в друга държава членка, при положение, че автомобилът се превози от територията на България до друга държава членка, доставката ще отговаря на условията на чл. 7, ал. 1 от закона и може да се приложи нулева ставка на ДДС, съгласно чл. 53 от ЗДДС, ако са изпълнени условията на чл. 45 от ППЗДДС. Ако не разполагате с необходимите документи, следва да начислите 20% ДДС.

Ако автомобилът, който не е нов, е заведен като стока, тогава бихте могли да приложите режима на облагане на маржа на цената, съгласно чл. 143 от закона и да начислите данък само на маржа при продажбата му, независимо дали го продавате на данъчно задължено лице или на данъчно незадължено лице.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x