Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Кредитно известие за направено прихващане от аванс

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Към 01.01.2021 г. фирма А има спрямо фирма Б следните разчети:

1. Вземания по сметка 411 Клиенти в размер на 100 единици;

2. Задължения по сметка 401 Доставчици в размер на 5 единици;

3. Задължения по получени аванси по сметка 412 Клиенти по аванси в размер на 250 единици.

На 10.01.2021 г. с протокол за взаимно прихващане двете фирми уреждат разчетите си като вземането от 100 единици се прихваща срещу задължението от 5 единици и срещу задължението за аванса в размер на 95 единици. След прихващането във фирма А остава задължение по сметка 412 Клиенти по аванси - 155. Разчетите по сметки 411 и 412 са във връзка с доставки на отпадъци по чл.163а от ЗДДС, а разчета по сметка 401 е във връзка с доставка на услуга с 20% ДДС. Трябва ли фирма А да издаде кредитно известие за направеното прихващане от аванса? Ако е да, какво да бъде основанието му?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Кредитно известие за направено прихващане от аванс

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x