Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Корекция на ползван данъчен кредит при продажба на стара сграда

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Дружество през м.10.2021 г. продава сграда с отчетна стойност 87 827,89 лв. и балансова стойност 51 818,41 лв. По смисъла на ЗДДС сградата е "стара". Правени са подобрения на сградата и съответно е ползван данъчен кредит. Сделката е между свързани лица. На основание чл. 45, ал. 7 от ЗДДС, дружеството е избрало доставката да е облагаема. Пазарната оценка на сградата е за 45 250,00 лв. Дружеството продава сградата по пазарна цена 45 250,00 лв. Задължено ли е дружеството да прави корекция на ползвания данъчен кредит?


Отговор:
Корекция на ползван данъчен кредит се прави, когато със стоката, за която е ползван данъчен кредит, се извършва доставка, за която законът не дава право на такъв или смените предназначението на ползване – от облагаема дейност, започвате да извършвате дейност, за която нямате право на данъчен кредит. Ако  направите продажбата като освободена доставка по реда на чл. 45, ал. 3, тогава не бихте имали право на данъчен кредит при закупуването на сградата. Ето защо законът щеше да изисква корекция на ползвания данъчен кредит по реда на чл. 79, ал. 2 и ал. 3 от закона.

В случая избирате да направите облагаема доставка и след като използвате актива само за облагаеми доставки, не се налага да правите корекция на ползвания данъчен кредит.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x