Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Корекция на данъчен кредит при продажба на излязъл от употреба товарен автомобил

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Юридическо лице, регистрирано по ДДС, с предмет на дейност транспорт и покупко-продажба на употребявани автомобили, закупува товарен автомобил с ДДС за сумата от 12 000 лв. или без ДДС - 10 000 лв., ползва данъчен кредит при покупката. Амортизира товарния автомобил, защото го използва за дейността си - транспорт. Към момента балансовата стойност му е 5000 лв. без ДДС. За съжаление, товарният автомобил е повреден и предстои да се бракува в КАТ и продаде за части на автоморга. След бракуването му в КАТ и продажбата за сума под балансовата стойност, да кажем за 2 000 лв., дължим ДДС на сумата на продажбата за 2000 лв. или на балансовото число, което е 5 000 лв. и трябва ли да направя корекция на ползвания данъчен кредит или след брака няма значение балансовата стойност и мога да го продам за сумата от 2400 с ДДС?


Отговор:
Явно под „бракуване в КАТ" имате предвид прекратяване на регистрацията на МПС в КАТ поради предаването му за разкомплектоване. В този случай превозното средство представлява излязло от употреба МПС (ИУМПС), т.е. отпадък, който попада в приложение 2, част І от ЗДДС. За доставката на отпадъци на територията на страната се прилага специалният режим за обратно начисляване на данъка съгласно глава 19а от ЗДДС и ако автоморгата, където предавате ИУМПС за разкомплектоване, е регистрирано по ЗДДС лице, Вие като доставчик издавате фактура без ДДС, в която като основание за неначисляване на данък посочвате „чл. 163а, ал. 2" от ЗДДС (чл. 163в от ЗДДС).

ЗДДС не регулира данъчната основа на доставките, които се извършват на загуба или под балансова стойност, освен в случаите на доставки между свързани лица и то само, ако са изпълнени условията по чл. 27, ал. 3, т. 1 от ЗДДС. Тъй като доставките с обратно начисляване на данъка по глава 19а от ЗДДС са нормални облагаеми доставки, по които само е изместен титулярът на данъчното задължение, няма основание за регулация на данъчната основа и фактурата следва да се издаде на договорената цена (по примера от въпроса 2000 лв.). Не са необходими каквито и да било други корекции за целите на ЗДДС поради това, че стоката се продава под балансовата ѝ стойност.

Съгласно разпоредбата на чл. 79, ал. 1 от ЗДДС при унищожаване, установяване на липси или при бракуване на стока, за която е приспаднат данъчен кредит, регистрираното лице начислява и дължи данък в размер на ползвания данъчен кредит, а ако стоката е дълготраен актив по смисъла на ЗДДС, корекцията се извършва по формулите, посочени в ал. 3 на същата разпоредба. В конкретния случай обаче считаме, че тази разпоредба не е приложима. Съгласно практиката на Съда на Европейския съюз предвидените в Директивата правила в областта на корекцията (това включва в частност и основанията за корекция на приспаднат данъчен кредит при бракуване) целят да увеличат точността на приспаданията така, че да се осигури неутралитетът на ДДС по начин, по който осъществените на предходния етап операции да продължат да предоставят право на приспадане само доколкото служат за получаването на обложени с такъв данък доставки. По този начин чрез посочените правила Директивата има за цел да създаде тясна и пряка връзка между правото на приспадане на платения ДДС и използването на съответните стоки или услуги за облагаеми впоследствие операции. С други думи, корекциите по чл. 79, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС следва да имат за цел така да коригират вече приспаднатия данъчен кредит, че да се елиминира ефектът от използването на стоката или услугата, за която е извършено приспадането, за последващи доставки и цели, за които не се начислява данък. В конкретния случай обаче стоката – ИУМПС, макар и формално да е преминала процедура на бракуване, е предмет на нормална облагаема доставка, за която е налице право на приспадане на данъчен кредит по общите правила на закона, т.е. веригата на ДДС не е прекъсната и няма основание за корекция на приспаднатия данъчен кредит. Въпреки това обаче е възможно в рамките на контролно производство НАП да поискат корекция, тъй като нормата на ЗДДС предвижда единствено наличието на обстоятелството „бракуване на стока", без да уточнява дали бракуваната стока в последствие е предмет на облагаема доставка или не.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x