Капитализиране на лихви по банков кредит
Христо Досев
на 08 Март 2022

Въпрос:
➤ Дружеството има банков кредит, обезпечен 100% с имот на дружеството. В договора с банката освен дружеството, като съдлъжници са съдружниците на дружеството. Лихвите по този кредит трябва ли да се капитализират съгласно слаба капитализация?
➤ Дружеството има банков кредит, обезпечен 100% с имот на дружеството. В договора с банката освен дружеството, като съдлъжници са съдружниците на дружеството. Лихвите по този кредит трябва ли да се капитализират съгласно слаба капитализация?
Отговор:
За да е налице регулация на слабата капитализация по смисъла на чл. 43 от ЗКПО, предприятието трябва да отговаря на едно принципно условие, а именно осреднената величина на привлечения капитал съгласно счетоводния баланс на предприятието, изчислен по следния начин:
(привлечен капитал към 1 януари на годината + привлечен капитал към 31 декември на годината) / 2, трябва да превишава трикратния размер на осреднената величина на собствения капитал съгласно счетоводния баланс на предприятието, изчислен по следния начин: (собствен капитал към 1 януари на годината + собствен капитал към 31 декември на годината) / 2. При положение че предприятието не отговаря на това изходно условие, режимът на слабата капитализация по реда на чл. 43 от ЗКПО не се прилага. Ако в настоящия казус допуснем, че осреднената величина на привлечения капитал превишава трикратния размер на осреднената величина на собствения капитал, тогава предприятието следва да приложи режима на слабата капитализация. В чл. 43, ал. 4 от ЗКПО са регламентирани онези разходи за лихви, които подлежат на регулиране съгласно режима на слабата капитализация. По силата на точка 1 от цитираната правна норма, в случай че кредитът е гарантиран или обезпечен едновременно от предприятието и от свързано лице (в случая от съдружниците), в разходите за лихви не се включва частта от разходите за лихви по банковия кредит, определена, като общият размер на разходите за лихви по кредита се умножи по съотношението между пазарната цена на обезпечението, предоставено от кредитополучателя, определена към датата на предоставяне на обезпечението, и размера на кредита, като в случай че съотношението надвишава 1, същото се приема за равно на 1. Тоест ако предоставеният заем е в размер на 200 000 лева и към датата на предоставения заем обезпечението, предоставено от дружеството, е 200 000 лева или повече (покрива на 100% полученият кредит), то тогава съотношението по чл. 43, ал. 4, т. 1 от ЗКПО ще се определи в размер на 1-ца (200 000 лв. заем/ 200 000 лв. обезпечение = 1). При това положение, ако годишният размер на разходите за лихви е 2 000 лева, то лихвите, които няма да подлежат на регулиране, ще се определят в размер на 2 000 лв. Х 1 = 2 000 лв. Тоест цялата лихва няма да подлежи на регулация. В края на краищата, след като размерът на кредита изцяло е гарантиран от дружеството кредитополучател, независимо от факта, че като съдлъжници са определени и свързани с предприятието лица, целият размер на счетоводно отчетените разходи по банковия заем няма да подлежи на регулация по режима на слабата капитализация по реда на чл. 43 от ЗКПО.
С уважение:
Христо Досев, д.е.с.
![]() |
Още за слаба капитализация:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!
Подобни статии
23Май2022
Признаване на разход по отписване на невъзстановен ДДС
от проф. д-р Любка Ценова
на 23 Май 2022
10Май2022
Определяне на данъчна основа на данък върху разходите за служебен автомобил
от Алиция Профирова
на 10 Май 2022
04Май2022
Признаване за данъчни цели на закупуване на служебни велосипеди
от Елена Илиева
на 04 Май 2022
07Февр2022
Облагане на еднократна помощ при кончина на служител
от Трендафил Василев
на 07 Февр 2022
23Дек2021
Осчетоводяване на плащания за личен труд и осигуровки на собственик на ЕООД
от Елена Илиева
на 23 Дек 2021