Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Изплащане на дивиденти в брой към съдружници в ООД, което е собственик на ЕООД

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ ООД с двама собственици е собственик на ЕООД. ЕООД приключва 2020 г. с печалба, която ще се разпредели като дивидент за собственика ООД на стойност 18 хил. лв, Ще бъде ли нарушение, ако се изплати в брой на двамата съдружници по 9 хил. лв.? Също така възможно ли е да се прави изплащане на дивиденти през годината, като се приключи месецът и се установи, че ЕООД приключва с печалба, да се вземе решение за разпределение на дивиденти, които да се изплащат в брой на съдружниците в ООД след облагане с данък върху дивидента?


Отговор:
Собственик на капитала на ЕООД е ООД, което е отделен правен субект от собствениците на капитала на дружеството и притежава правна и имуществена самостоятелност спрямо физическите лица – съдружници. Това означава, че ако ЕООД разпредели дивидент, той ще принадлежи на едноличния собственик на капитала, т.е. на ООД, но не и автоматично на съдружниците в това ООД. За да се изплатят дивиденти на съдружниците на ООД следва да се разпредели печалбата на ООД, ако има такава, но не е възможно печалбата на ЕООД директно да се разпредели и изплати на съдружниците на ООД. Ако след разпределението на дивиденти от ЕООД в ООД, финансовият резултат на ООД е балансова печалба, то тази печалба няма пречка да се разпредели на двете физически лица – съдружници, и да се изплати в брой, ако сумите са по-малки от 10 000 лв.
 
Относно разпределяне на авансови дивиденти трайна практика на НАП е, че дивидент се разпределя от годишна печалба след приключване на финансовата година и въз основа на изготвен и приет годишен финансов отчет. Разпределяне на дивиденти от текуща печалба преди да е приключила финансовата година и без да е изготвен и приет годишен финансов отчет се третира като скрито разпределение на печалба. Ако съдружниците желаят да се разпределят авансови дивиденти в течение на годината, нашият съвет е в годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за съответната година тези суми да се декларират като скрито разпределение на печалба и, разбира се, да бъдат своевременно декларирани и обложени с окончателен данък върху дивидентите, когато се изплащат на физически лица.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗКПО

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x