Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на касова бележка при онлайн продажби и обработка на плащанията от доставчик на платежна услуга

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Търговското дружество извършва само и единствено онлайн продажби на услуги на чуждестранни физически или юридически лица (физ. лица са европейски граждани и граждани на трети държави). Дружеството няма собствени или наети помещения, офиси, складове или части от недвижими имоти, a сървърите, служещи за предоставяне на онлайн услугите му, се намират извън територията на България. Дружеството няма наети служители на територията на България. Дружеството използва единствено адрес на управление, предоставен му от български доставчик на услуги чрез договор за виртуални офис услуги.

Уточнение: ЗДДС вменява задължение всяко регистрирано и нерегистрирано по ЗДДС лице да регистрира и отчита извършените от него доставкипродажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка. ЗДДС дефинира понятието касова бележка като хартиен документ, регистриращ продажба/ доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство или от одобрена ИАСУТД. При тълкуване на въпросното задължение за издаване на касова бележка, следва да вземем предвид понятията „търговски обект“, и „електронен магазин“, дефинирани в ДР на ЗДДС, както и определението за Договор от разстояние, уредено в чл. 45 от Закона за защита на потребителите.

Първи въпрос: Дружеството попада ли в изискванията на ЗДДС и Наредба Н-18 за издаване на касова бележка? Дружеството попада ли под определението на „търговски обект“, а ако не попада, попада ли под определението за „електронен магазин“? Следва ли да се прилага българският Закон за защита на потребителя и по-специално член 45 от ЗЗП?

Втори въпрос: Следва ли българско търговско дружеството да издава касова бележка, ако плащането се извършва чрез банкова кредитна или дебитна карта, но всички плащания се обработват първо от доставчик на платежна услуга по смисъла на ЗПУПС и Директива 20152366 (PSD2) и след това се изпращат от Доставчика към Дружеството чрез банков превод? Следва ли да приемем, че доставчик на платежна услуга, вписан в които и да е от 5-те списъка на БНБ по ЗПУПС, отговаря на изискванията на чл. 3, ал. 1, като попада в изключенията на същия и дружеството не следва да издава касова бележка, ако плащането е обработено от него?

Уточнение: За да може едно дружество да се възползва от изключението на чл. 3, ал. 1 от Наредба Н-18, то следва доставчикът на платежната услуга да е вписан в списъците на БНБ. Следва да уточним, че БНБ води публично достъпни регистри, като към момента поддържа 5 регистъра по ЗПУПС. Според чл. 3 от ЗПУПС и член 1 от Директива 20152366 (PSD2) доставчици на платежни услуги са: банки, дружества за електронни пари, платежни институции, доставчици на услуги по предоставяне на информация за сметка, ЕЦБ и националните централни банки. Дружеството работи с дружества, които са вписани в Списък на дружествата за електронни пари и същевременно са посочили, че ще извършват и платежни услуги по смисъла на PSD2, но същите дружества не фигурират в Списъка на платежните институции.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Издаване на касова бележка при онлайн продажби и обработка на плащанията от доставчик на платежна услуга

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x