Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на фактури за продажба на картини

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Фирмата е регистрарана по ДДС по чл. 96, ал. 1 от ЗДДС. С оглед на променените условия за дейността на фирмите по повод усложнената обстановка от международната пандемия от КОВИД 19, търсиме нови възможности за бизнес. В тази връзка ще предприемем счючване на догово със частно лице - художник, които не е данъчно задължено лице, да излагаме не в галерия и продаваме негови картини. За целта ще издаваме фактури на нашите контрагенти, както платени по банка така и платени в брой частни лица и фирми. Фактурите за художествени произведения не са освободени от начисляване ДДС, т. е. имат начислено ДДС. Правилно ли е това? Могат ли да се ползват разпоредбите на глава седемнадесета от ЗДДС чл. 143,, ал. 1 като прадажба втора употреба и ползване  на начисляване ДДС на маржа. Какви документи трябва да разполагаме освен договора от физическото лице за картините които ни  предоставя. Или като дилър да продаваме неговите картини от свое име и за чужда сметка по чл. 127 от ЗДДС и му удържаме авансов данък? Мислили сме и за възможност да назначим по трудов договор художника и той да рисува картини само за  фирмата, като поемем разходите за платна, четки, бой и други разходи. Не  знаем, кое е най-изгодно и кое е най-правилно по закона за ДДС. Моля дайте вашите компетентни отговори, за да сме спокоини в това което правим.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Издаване на фактури за продажба на картини

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x