Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на фактура за услуга по шофиране на камиони

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос:

Холандско дружество, регистрирано по ЗДДС в Холандия, което притежава лиценз за транспортна дейност, е собственик на българско дружество. Българското дружество също притежава лиценз за международен транспорт и е регистрирано за целите на ДДС в България. В българското дружество има назначени служители, шофьори на тежкотоварен автомобил, международен транспорт. Двете дружества имат сключен договор за сътрудничество, съгласно който, при необходимост от шофьори в холандското дружество от българското ще бъдат командировани служители, съгласно чл.121а от КТ за извършване на услуги по шофиране на камиони, собственост на дружеството – майка. Възможно ли е българското дружество да издаде фактура във връзка с договора за сътрудничество (съвместна дейност) с холандското дружество във връзка с извършване на услуга по шофиране на камиони? Ако да, въпросната услуга попада ли в условията на чл. 21 от ЗДДС? Ако услугата попада в разпоредбите на чл. 21 от ЗДДС, възниква ли задължение за холандското дружество за обратно начисляване на ДДС и услугата декларира ли се във VIES декларация в България? Има ли възможност, извършената дейност от командированите служители, за която ще се издаде фактура към фирмата майка и ще се отчете приход по договор за съвместна дейност, различен от транспортна услуга и като са спазени разпоредбите на чл. 121а от КТ, да бъде третирана от българската администрация като услуга по отдаване под наем на персонал?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Издаване на фактура за услуга по шофиране на камиони

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x