Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Издаване на фактура по договор за строителство

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Дружество „А“ АД учредява свое дъщерно дружество „В“ ЕООД. Капитала на дружество „В“ ЕООД съгласно учредителният акт е формиран от непарична вноска, представляваща собствени на едноличния собственик на дружество „В“ недвижими имоти – право на строеж за построяване на обекти - обекти на кота 0 (подробно описани) заедно със прилежащите % идеалните части от правото на собственост върху земята, на която се изгражда сградата и заедно със съответните идеални части от правото на строеж върху мястото. Непаричната вноска е оценена на по реда на чл. 72, ал. 2 от ТЗ от 3 независими вещи лица с Акт на назначаване от Агенцията по Вписванията. Към датата на изготвяне на оценката строителството на сградата е на ниво - вертикали на кота +1 , т.е обектите са завършени , но не могат да бъдат обособени. След учредяването на Дружеството се сключва Договор за строителство между дружество „А“ и дъщерното дружество „В“ за изграждане на гаражите и магазините, обект на апортната вноска, като дружеството майка се явява изпълнител. Страните приемат да се разплатят не по късно от средата на 2021 г. Края на 2019 година сградата е построена на ниво груб строеж и е актувана с Акт 14. Очакванията са сградата да се сдобие с Акт 16 в началото на 2021 година. До момента не са извършвани никакви плащания по договора за строителство от страна на Възложителя и съответно Изпълнителя не е издавал никакви фактури към дружество „В“. Кога е редно да се фактурира по договор за строителство? При апорта следвало ли е да се фактурира СМР? Правилно ли е от законова гледна точка Дружеството Изпълнител да фактурира на Възложителя на етап получен Акт 16 за цялата сграда сумата по договора за строителство?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Издаване на фактура по договор за строителство

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x