Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на услуга по проектиране на недвижими имоти към швейцарска фирма

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Българска фирма сключва договор с швейцарска фирма за услуга - проектиране на недвижими имоти - къщи. Каква е доставката и българската фирма трябва ли да начислява ДДС във фактурата, която ще издаде за услугата на швейцарската фирма?


Отговор:
Преди всичко трябва да се уточни дали услугата проектиране е свързана с конкретен недвижим имот или се отнася само до проекти, които не са обвързани с конкретен обект.

Ако услугата е свързана с конкретен недвижим имот, тогава мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 21, ал. 4, т. 1 от закона и ще е там, където се намира недвижимият имот. Ако този имот е в Швейцария, тогава мястото на изпълнение ще е извън страната и в този случай във фактурата не се начислява ДДС на основание чл 86 ал 3 от ЗДДС. Ако имотът е в България, то и мястото на изпълнение ще е в България и следва да се начисли 20% ДДС.

Ако услугата не е свързана с конкретен недвижим имот, тогава мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл. 21, ал. 2 от закона  и ще е там, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. За целта е нужно да имате каквото и да е доказателство, че получателят е данъчно задължено лице. В този случай отново не се начислява данък, на основание чл. 86 ал. 3 от закона, тъй като мястото на изпълнение ще е извън територията на страната.
 
 С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x