Фактуриране на разходи за поддържане на имот, отдаден под наем срещу стопанисване

Елена Илиева
на 28 Апр 2021
Въпрос:
➤ Дружеството отдава под наем собствен недвижим имот на друго дружеството. В договора е записана клауза, че няма да се заплаща наем срещу стопанисване и поддържане на имота. Следва ли да се фактурира наема от наемодателя на наемателя, а наемателят да фактурира разходите за поддържане на имота и да бъде извършено прихващане?
Отговор:
Видно от описаното във въпроса между двете дружества е сключено споразумение, което предвижда насрещни права и задължения на контрагентите, т.е. възмезден договор за предоставяне за ползване на недвижим имот срещу задължение за стопанисване и поддържане на имота. Налице е бартер, по отношение на който е приложим чл. 130 от ЗДДС, и съгласно текста на разпоредбата, когато е налице доставка, по която възнаграждението (изцяло или частично) е определено в стоки или услуги, приема се, че са налице две насрещни доставки, като всеки от доставчиците се смята за продавач на това, което дава, и за купувач на това, което получава. Данъчното събитие за доставките възниква по общите правила на закона. Доставката с по-ранна дата на възникване на данъчно събитие се смята за авансово плащане (цялостно или частично) по втората доставка. Размерът на данъчната основа за полученото авансово плащане е равен на размера на данъчната основа на доставката с по-ранна дата.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице - доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117. Тази обща разпоредба е приложима включително и в случаите на бартер по чл. 130 от ЗДДС и съответно всяка от страните следва да издаде фактура за извършената от нея доставка, както и фактура за авансово плащане при получаване на услугата от другата страна, когато насрещната услуга е с по-ранна дата. Съгласно чл. 26, ал. 7 от ЗДДС когато възнаграждението е определено изцяло или частично в стоки или услуги, без страните да са му придали парично изражение, данъчната основа на всяка от доставките към датата на възникване на данъчното събитие е данъчната основа при придобиването или себестойността на предоставената стока, а в случаите на внос - на данъчната основа при вноса или на направените преки разходи за извършване на предоставената услуга. Когато данъчната основа не може да се определи по този ред, данъчната основа е пазарната цена.
С уважение:
![]() ![]() |
Още за издаване на фактура:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "15 експертни решения на казуси от счетоводната практика"!
Подобни статии от категория ЗКПО
25Септ2023
Признаване на търговска марка за дълготраен актив
от Трендафил Василев
на 25 Септ 2023
08Септ2023
Инвестиране на преотстъпен корпоративен данък по чл. 189б от ЗКПО от дружество земеделски производител
от Елена Илиева
на 08 Септ 2023
14Авг2023
Данъчно признаване на разходи за командировка на собственик с личен труд
от проф. д-р Любка Ценова
на 14 Авг 2023
10Авг2023
Отчитане и право на данъчен кредит за израждане на бетонов път от земеделско предприятие
от Христо Досев
на 10 Авг 2023