Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактуриране на фиксирана месечна услуга към китайска фирма

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

➤ Фирмата ни е българска, регистрирана по ДДС. Трябва да сключи договор за няколко месеца за мениджмънт на търговски кораб с китайски флаг, със собственик китайска фирма. Услугата трябва да се заплаща месечно (фиксирана такса). Предоставяната услуга от фирмата ни ще представлява организиране на зареждане на кораба при заявка за храна, машинни части, горива, масла само за нуждите на кораба. На какво основание следва да се издава фактурата към китайската фирма за месечната фиксирана услуга за неначисляване на ДДС? И как следва да се процедира с получените фактури (и инвойси) на името на фирмата ни, от доставчиците (български и други европейски компании) на конкретни консумативи за този съд, които фактури следва да се префактурират от нашата фирма на собственика на кораба, за да бъдат заплатени? Имаме ли право на данъчен кредит при получаване на фактура с начислено ДДС от български доставчик за храна на този съд и на какво основание по ЗДДС да префактурираме това?


Отговор:
Съгласно чл. 31, т. 2 от ЗДДС облагаема с нулева ставка е доставката на стоки за снабдяване с резервни части, горива и смазочни материали, храна, напитки, вода и други провизии, предназначени за потребление на борда на:
а) плавателни съдове, предназначени и използвани за превоз на стоки или пътници в открито море, с изключение на използваните за спортни и развлекателни цели или за лични нужди;
б) плавателни съдове, предназначени и използвани за извършване на търговски, промишлени или риболовни дейности в открито море;
 

За да е приложима нулевата ставка по чл. 31, т. 2 от ЗДДС, е необходимо доставката да е с място на изпълнение на територията на страната и корабът да е предназначен и използван за дейности в открито море. За доказване на нулевата ставка на данъка следва да се снабдите с документите, изброени в чл. 26, ал. 1 от ППЗДДС.

Съгласно чл. 17, ал. 2 от ЗДДС място на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът и към получателя. Следователно, ако стоките, предназначени за зареждане на корабите, тръгват от България, то мястото на изпълнение на доставките е на територията на страната и е приложима нулевата ставка на данъка по чл. 31, т. 2 от закона при горепосочените условия. Ако мястото на изпълнение, съгласно чл. 17, ал. 2 от ЗДДС, е извън територията на страната, данък не се начислява на основание чл 86 ал 3 от ЗДДС във връзка с чл. 17, ал. 2 от закона.

И при двата случая имате право на пълен данъчен кредит за данъка, който е начислен при придобиването на стоките. Ако за доставката е приложим чл. 32, т. 1, то доставките с нулева ставка на данъка са нормални облагаеми доставки и за тях възниква право на данъчен кредит по общите правила на закона. Ако данък не се начислява на основание чл 86 ал 3 от ЗДДС, то правото на данъчен кредит за начисления при придобиването данък възниква на основание чл. 69, ал. 2, т. 1 от ЗДДС, тъй като доставките биха били облагаеми, ако бяха извършени на територията на страната (т.е. първата изложена хипотеза). Ако някои от стоките се доставят от територията на друга държава членка до територията на страната и са изпълнени останалите условия по чл. 13 от закона, за Вас е налице ВОП, по който следва да си самоначислите данък по чл. 84 от ЗДДС.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x