Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Фактура за обновяване на софтуер с ДДС номер от Великобритания

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ ООД, занимаващо се с покупка и продажба на фуражи и зърнени култури, закупува влагомер за зърно. През февруари тази година фирма GrainSense извършва обновяване на софтуера. Тъй като фирмата, извършваща обновяването, използва услугите на Paddle.com Market Ltd за получаване на разплащанията си, за услугата получаваме фактура, издадена от Paddle.com Market Ltd. Тъй като Paddle.com Market Ltd е с ДДС номер от Великобритания, на този етап ще дължи ли ДДС по услугата или протоколът по чл. 117 освен в дневника за продажби, трябва да се отрази и в дневника за покупки?


Отговор:
Когато получавате услуги от чуждестранни лица, първо следва да определите мястото на изпълнение на услугата, съгласно чл. 21 от ЗДДС. Когато доставката не е свързана с услугите изброени в ал. 3 и 4, тогава мястото на изпълнение ще се определи по реда на чл 21 ал 2 от ЗДДС и ще бъде там, където получателят /ДЗЛ/ е установил своята независима икономическа дейност.
 
В случая Вие в качеството си на данъчно задължено лице получавате услуга, различна от изброените в чл. 21, ал. 3 и 4, затова мястото на изпълнение ще е в страната.

Чл. 82, ал. 2, т. 3 от своя страна определя, че данъкът е изискуем от получателя /ДЗЛ/, когато  доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема. За да стане данъкът изискуем от получателя, трябва да се провери дали всички условия на чл. 82, ал. 2 са изпълнени. Законът не поставя условия доставчикът да е установен в ЕС, а само да е данъчно задължено лице, неустановено в страната.

Регламент 282/2011 в чл. 18, параграф 3 определя, че:
3.  Освен ако не разполага с информация за противното, доставчикът на услуги може да счита, че получател, установен извън Общността, има статут на данъчнозадължено лице:
а) ако получи от получателя удостоверение, издадено от компетентния данъчен орган на получателя, в потвърждение на факта, че получателят извършва стопанска дейност, с цел да му се предостави възможност да получи възстановяване на ДДС по силата на Директива 86/560/ЕИО на Съвета от 17 ноември 1986 г. относно хармонизиране на законодателствата на държавите-членки в областта на данъците върху оборота — правила за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчнозадължени лица, които не са установени на територията на Общността ( 6 );
б) когато получателят не разполага с това удостоверение, ако доставчикът разполага с идентификационния номер по ДДС или подобен номер, изпълняващ същата функция, предоставен на получателя от страната по установяване и използван за идентифициране на данъчнозадължени лица или с всяко друго доказателство за това, че получателят е данъчнозадължено лице и ако доставчикът извърши проверка в разумна степен на точността на информацията, предоставена му от получателя, с помощта на обичайните търговски мерки за сигурност като мерките, свързани с проверките на самоличността и на плащанията.
 
В случая Вие притежавате идентификационния ДДС номер на доставчика, издаден от Великобритания, което е основание да го считате за данъчно задължено лице, което не е установено в страната. Мястото на изпълнение на доставката е в България, съгласно чл 21 ал 2 от ЗДДС. Остава да определите дали услугата е облагаема или не. 
 
Съгласно чл. 41, ал. 1, т. 3, освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с платежни сметки, платежни услуги, електронни пари, плащания, дългове, вземания, чекове и други подобни договорни инструменти, без сделката по събиране на дългове и факторинг и отдаване под наем на сейфове. Ако услугата, която получавате, отговаря на чл. 41, тогава тя ще е освободена и условията на чл. 82, ал. 2 от закона няма да са изпълнени. В този случай данъкът няма да е изискуем от получателя, затова не се издава протокол по чл 117.
 
Ако услугата, която получавате, не отговаря на условията за освободена доставка, тогава тя е облагаема и всички условия на чл. 82, ал. 2 ще са изпълнени, а данъкът ще е изискуем от получателя. В този случай се издава протокол по чл 117 от закона, с който се начислява данъка. Протоколът се отразява в двата дневника като в дневника за покупки се отразява съгласно правото на данъчен кредит. Ако услугата е свързана само с извършваните от Вас облагаеми доставки, тогава в дневника за покупки протоколът се отразява в колоната с право на пълен данъчен кредит.

С уважение:


Нормативна рамка

Регламент 282/2011

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x