Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

ЕООД в ликвидация и подаване на ГДД

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
на 16 Юни 2022Съгласно действащото законодателство!
Въпрос:

Във връзка с този казус: 1. Ликвидационният дял е изплатен по банков път на 27.05.2022 г. преди да бъдат закрити банковите сметки. Собственикът на капитала на ЕООД-то в ликвидация е чуждестранно юридическо лице. Няма как наличните средства да бъдат изтеглени на каса от банката и да бъдат получени от собственика на капитала. Докато има налични средства в банковите сметки, банката не може да ги закрие. Съответно сметките са закрити на 31.05.2022 г., след като е изплатен ликвидационния дял и са начислени последните банкови такси – това е преди 10.06.2022 г., когато ще се случи заличаването в ТР. При тази хипотеза отново ли в заключителния баланс не трябва да се показват нули (балансът е изготвен към дата 31.05.2022 г.)?

2. ЕООД-то няма дейност за 2021 г., ще се подаде в ТР Декларация по чл. 38, ал. 9,.т 2. от Закона за счетоводството. При това положение в НСИ не следва да се подава ГОД (годишен отчет за дейността) за 2021 г., а отново да се подаде само декларация за предприятия без дейност?

3. Получателят на ликвидационния дял е чуждестранно юридическо лице, има СИДДО със съответната държава, където собственикът е установен, ЕООД-то разполага с документите, които освобождават от облагане с данък при източника. Следва ли получената сума по ликвидационен дял да се декларира в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ и с декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО?

4. По-удачно ли е да се подаде ГДД за 2021 г. преди ЕООД да е заличено в ТР, за да се ползва електронната платформа? В електронните услуги съществува опция, в която да се маркира, че ДЗЛ е заличено. Това означава ли, че от момента на заличаване няма да може да се попълни в електронната платформа ГДД за 2022 г.?

5. За изготвяне и подаване на съответните декларации има сключен договор за услуги с физическо лице, което е упълномощено да подава декларации и разполага с КЕП с името на дружеството. Може ли да се ползва този КЕП за подаването на различните декларации и справки?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
ЕООД в ликвидация и подаване на ГДД

Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x