Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Документиране на получени от СОЛ, регистриран по БУЛСТАТ, плащания в брой

Алиция Профирова Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
на 25 Дек 2018
Въпрос:

СОЛ с регистрация по БУЛСТАТ получава заплащане в брой. По закон може да не притежава фискално устройство. В края на годината внася съответните получени суми в банкова сметка. За извършените услуги лицето издава фактури. Като се има предвид, че по някоя фактура може да не е платено от клиента. При подаване на годишната данъчна декларация въпросното лице трябва да посочи реално влезлите в банката пари или парите по издадените фактури? За да се издаде фактура е извършена услуга и е въпрс на време да бъде платена. Това плащане обаче може да е в друга данъчна година. В ГДД трябва ли да се опише приходът по издадените фактури и върху тази сума да се довнасят осигуровки и данък? Или трябва да се опише приходът на лицето, получен по банка?

Справка по чл. 73 (за доходите платени на физически лица) се подава от юридическите лица за изплатени доходи на физически лица. В ситуацита че регистриран СОЛ с БУЛСТАТ (БУЛСТАТ и ЕГН съвпадат) издава фактури за услугите си, трябва ли фирмите - платци на услугата - да подават СОЛ в справка чл. 73 с ЕГН/ Булстат? Как точно се третира СОЛ в този случай? Земеделски производител с Булстат (ЕГН) той попадали в групата за описване в справката чл.73?



Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Документиране на получени от СОЛ, регистриран по БУЛСТАТ, плащания в брой

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x