Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Документално оформяне и данъчни последици при дарение от фирма към неин служител

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос: ➤ Служител на фирма заболява. Управителите на дружеството желаят да дарят сумата от 5000 лв. за лечение. Как следва да се оформи документално дарението и какво биха били данъчните последици?

Отговор:
Данъчното третиране на помощта за лечение би било най-благоприятно, ако тя може да се предостави под формата на социален разход. Съгласно чл. 205 от ЗКПО социалните разходи, които не са предоставени в натура, представляващи доход на физическо лице, се облагат при условията и по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Съгласно чл. 24, ал. 2, т. 10 от ЗДДФЛ в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват еднократните помощи за лечение, предоставени от работодателя за сметка на социалните разходи - до стойността на лечението, т.е. помощта е необлагаема. Върху сумата не се дължат осигурителни вноски на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски. За целите на ЗКПО разходът е данъчно признат по общия ред на закона като разход за трудови възнаграждения, когато е документално обоснован. Върху него не се дължи данък върху разходите, тъй като социалната придобивка не е предоставена в натура.

За да се третира помощта по този начин е необходимо на първо място тя да отговаря на определението за социален разход съгласно §1, т. 34 от ДР на ЗКПО, с изключение на изискването да е предоставена в натура. Това означава, че помощта следва да е предвидена като социална придобивка във вътрешен документ на предприятието (например правилник за вътрешния трудов ред или под.) и да е достъпна за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол, които се нуждаят от скъпоструващо лечение, при ясни условия и критерии.

За целите на документалната обоснованост, освен вътрешния документ, в който са описани условията и редът за предоставяне на социалната придобивка, е необходимо да се оформи вътрешен акт на работодателя за предоставяне на помощта на конкретното лице (например заповед), както и да е налице документ от лечебното заведение (обичайно фактура) за стойността на лечението за не по малко от 5000 лв., издаден на името на работника.

Ако помощта не може да се предостави под формата на социален разход, тя представлява трудово възнаграждение на лицето, върху което се дължат ДДФЛ и осигурителни вноски. Счетоводните разходи за помощта и осигурителните вноски за сметка на работодателя са данъчно признати по общия ред на ЗКПО, като разходи за трудови възнаграждения.

С уважение:



БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x