Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Документ за посочване в дневник покупки при възстановен аванс

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирмата ни е предоставила аванс на доставчик за 100 единици. Доставчикът е издал фактура за аванса. Доставени са стоки за 90 единици, която стойност е приспадната от аванса. Остават 10 единици неусвоен аванс, който доставчикът ни възстановява по разплащателната сметка и издава кредитно известие с основание възстановен неусвоен аванс. Кой документ е правилно да посочим в дневник покупки за възстановения аванс - кредитно известие или протокол по чл. 78, ал. 4 от ЗДДС?


Отговор:
Чл. 78, ал. 4 от ЗДДС изисква да се направи корекция на ползвания данъчен кредит по авансова фактура, когато доставката се развали, без значение дали доставчикът е издал кредитно известие или авансово платената сума е възстановени или прихваната.
 
Във Вашия случай доставката не се разваля, а се променя данъчната основа по нея. Независимо, че данъчният кредит е ползван по издадена фактура за аванс, при осъществена доставка с промяна на данъчната основа ще важи изискването на чл. 78, ал. 2 от закона. Корекцията на ползвания данъчния кредит, при изменение на данъчната основа, ще се извърши с отразяване на кредитното известие /документ по чл. 115 от закона/, както изисква ал. 3 от същата норма.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

ППЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x