Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Дерегистрация по ДДС на дружество, което вече не извършва еднородна дейност с друго дружество - свързано лице

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българско юридическо лице А, регистрирано в ТР към АВ през 2008 година, е регистрирано по ЗДДС през 2015 година за достигнат оборот. Дружество А извършва консултантски и софтуерни услуги. През 2019 година се регистрира в ТР дружество Б, което е свързано лице с дружество А, като Б извършва само консултантски услуги, сходни с тези на дружество А. Собственици на дружествата са физически лица - роднини по първа линия. През 2020 година и второто дружество прави регистрация по ЗДДС на основание чл. 96, ал. 10. От м. юли дружество Б си наема друг офис, т.е. двете дружества вече не са в един обект, също така нямат общи активи, персонал, контрагенти и търговска марка, а и дружество Б извършва само консултантски услуги, които са сходни с тези на дружество А. Може ли, при положение че вече не отговаря на условието за еднородна дейност, дружество Б да подаде искане за дерегистрация по ЗДДС, въпреки че общият оборот на двете дружества е над 50 000 лв.?


Отговор:
Чл. 96, ал. 10 от ЗДДС определя кога оборотът от две или повече свързани лица или лица, действащи съгласувано, при последователно извършване на еднородна дейност в търговски обект се включва в облагаемия оборот на всяко лице, извършващо еднородната дейност в този обект.

Регистрацията Ви би трябвало да е по реда на чл. 96, ал. 1, независимо, че оборотът е определен по реда на чл. 96, ал. 10 от закона.

Чл. 108, ал. 1, т. 1 от закона определя, че основание за дерегистрация по избор възниква за лице, регистрирано на основание чл. 96, ал. 1, 97 или чл. 100, ал. 1, когато отпадне съответното основание за задължителна регистрация.

Ако дружеството Б вече работи в отделен търговски обект, независимо че дейността му ще остане сходна с тази на дружество А, условията за определяне на облагаемият му оборот по реда на чл. 96, ал. 10 ще отпаднат. Ако облагаемият му оборот за 12 последователни месеца е под 50 000 лв, ще отпадне основанието за задължителна регистрация, а това ще означава, че същото може да подаде заявление за дерегистрация.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x