Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Деклариране на инвестиционен имот в община

Христо Досев Отговор, предоставен от
Христо Досев
Въпрос: Трябва да декларирам в общината инвестиционен имот - Логистичен център с офиси. Счетоводно в сметка разходи за придобиване на ДМА съм направила следната аналитика:

1. Офис

2. Склад

3. Трафопост

4. Паркинг и вертикална планировка

5. Генератор

6. Асансьор

7. Съораж.противопож.резервоар

8. Игрище

9. Външен канал

10. Външно ел. захранване

Въпросите ми са във връзка с деклариране на имота - декларация по чл 14 от ЗМДТ:

1. Трябва ли да включа в декларацията

- Трафопост,

- Паркинг с вертикална планировка,

- Генератор монтиран е на паркинга,

- Асансьор- да го добавя ли към стойността на сградата,

- Съоражение противопожарен резервоар- пожарната нареди изграждането във връзка със склада. Вкопан е в земята под паркинга.

Ако трябва да включа това съоражение в декларация по чл 14 от ЗМДТ, като отделен актив или да добавя стойността му към склад или паркинг?

2. Игрище - На 21.02.2019 г. подписахме договор за дарение за извършване на ремонтни дейности на спортна площадка - публична общинска собственост. Трябва ли да го декларирам по ЗМДТ?

3. Външен канал и Външоно ел. захранване също ще ги даряваме, но все още не сме сключили Договор за дарение. Трябва ли да ги декларирам по ЗМДТ?


Отговор:
Съгласно чл. 10, ал. 1 от ЗМДТ с данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната поземлени имоти, сгради и самостоятелни обекти в сгради в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл. 8, т. 1 от Закона за устройство на територията и след промяна на предназначението на земята, когато това се изисква по реда на специален закон. Данъчно задължени са собствениците на имотите или ползвателите им, когато върху имотите има учредено вещно право на ползване.

Ето защо на деклариране подлежат само и единствено собствени (или такива върху които имате право на ползване) сгради (недвижими имоти) и поземлени имоти.

По наше мнение в декларацията по чл 14 от ЗМДТ вие следва да включите офиса, склада и трафопоста.

Паркингът, при положение, че представлява единствено разграфена асфалтова настилка, не представлява нито отделен поземлен имот, нито сграда, а следва да се определи като съоръжение и не следва да се посочва в декларацията по чл 14 от ЗМДТ. Аналогично е положението с генератора и резервоара, освен ако същите не са разположени в специално изградени за това сгради.

Асансьорът, считаме, че трябва да се отчете като елемент от сградата и с него да увеличите стойността й, което следва да посочите в декларацията по чл 14 от ЗМДТ.

По отношение на извършените ремонтни дейности върху спортната площадка, вие нямате задължение за подаване на декларация по чл 14 от ЗМДТ, тъй като извършвате строително-ремонтни дейности върху чужд имот, а както посочихме по-горе данъчно задължени са лицата, които притежават съответен имот.

Външните канали и ел. захранване, считаме, че също представляват съоръжения, които не подлежат на деклариране по ЗМДТ.

С уважение:
 
Христо Досев, д.е.с.


Нормативна рамка

Закон за устройство на територията

ЗМДТ
 
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x