Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Декларация по OSS по регистрация в Съюза във връзка с върнати стоки

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Фирма подава декларации по OSS в Съюза от 01.07.2021 г. Дейността е ел. магазин, като стоките са за физически лица в EU, които се изпращат от България. До момента винаги ДДС по продажби по държави е било със знак плюс. През 1-во тримесечие имахме голямо количество върнати стоки от продадени през 4-то тримесечие и сега се получава данъчен кредит с ДДС минус за някои държави. В Справката 2Б се посочват само положителни числа по съответните Държави, т.е. ДДС за внасяне. Но данъчният кредит с ДДС със знак минус за другите държави къде трябва да се посочи и реално ще ни бъде ли възстановено от съответната държава или има друга процедура за този случай?


Отговор:
Съгласно чл. 159д, ал. 2 от ЗДДС издадено кредитно и/или дебитно известие за доставка, извършена през предходен период, се отразява по реда на ал. 1. Това означава, че се извършват корекции в следващата справка декларация. Корекциите се отразяват в част 3 от справката декларация, като общият размер на ДДС в резултат на корекции по доставки/ общият размер на дължимия ДДС, включващ корекции на предходни справки-декларации може да бъде отрицателен.

В част 4 се отразява сумарния резултат, като се допуска отразяване на отрицателни стойности. В част 5 обаче, не се вземат предвид  отрицателните стойности от част 4. Това е така, защото не може да се направи компенсация на данъка за сметка на други държави.
 
В закона и правилника не е предвиден ред за приспадане на неприхванатия остатък от данъка в по-следващи периоди. Единственият ред, който е предвиден, е по реда на чл. 159e от закона. Този ред предвижда, че надвнесен данък в резултат на корекция по чл. 159а, ал. 8 и 9 или чл. 159д се възстановява по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, ако не е преведен към други държави членки по потребление. Когато надвнесеният данък е преведен към други държави членки по потребление, същият се възстановява на лицето от съответната държава членка по потребление съобразно извършената корекция.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x