Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Декларация по ЗДДС за починал ЕТ

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос: Собственик на ЕТ с регистрация по ДДС почина на 25.04.2017 г. Има наследник, който поема и продължава дейността на фирмения магазин. Съпругата на починалия ЕТ има генерално пълномощно.
За периода от 1.04. - 24.04. вкл. подаването в НАП на декл. по ЗДДС и внасянето на данъка по ДДС от името на наследника - съпругата ли ще се осъществи?
От 25.04.2017 г. се подава дерегистрация на стария собственик - наследникът трябва ли да прави нова регистрация по ДДС?
Магазинът продължава да работи и касовият апарат отчита оборот. Какво става с ДДС за периода от 25.04 до 30.04? Подава ли се в НАП декл. по ЗДДС за този период?

Отговор:
Съгласно чл. 107, т. 2 от ЗДДС смъртта на физическото лице - едноличен търговец, със или без заличаване от търговския регистър, е основание за задължителна дерегистрация. Процедурата по дерегистрацията е по инициатива на НАП съгласно чл. 110, ал. 1 и ал. 2. НАП ще издаде акт за дерегистрация на ЕТ, а самият акт не се връчва на лицето. Датата на дерегистрацията е дата на смъртта на лицето.
 
Съгласно чл. 125, ал. 13 от ЗДДС при смърт на физическо лице или на физическо лице - едноличен търговец, декларациите по ал. 1 и 2 и отчетните регистри по ал. 3 за последния данъчен период по чл. 87, ал. 4 се подават от наследниците или заветниците в срок 2 месеца от приемане на наследството, но не по-късно от 14-о число включително на месеца, следващ 6-ия месец от датата на смъртта на наследодателя. Допълнително узнати обстоятелства се декларират, като в едномесечен срок от узнаването наследниците подадат нови декларации по ал. 1 и 2 и отчетни регистри по ал. 3. Подадена декларация от един наследник ползва и другите наследници.

За подаване на справката-декларация и регистрите за последния данъчен период до датата на дерегистрацията следва да спазите срока до 2 месеца от приемане на наследството, но не по-късно от 14-ти след 6-тия месец от датата на смъртта.
 
В чл. 119а от ППЗДДС е предвиден ред за самото подаване, а именно:
 
- Справка-декларацията, отчетните регистри и VIES-декларацията се подават само на хартиен и технически носител в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите на наследодателя.
- Заедно със справка-декларацията, отчетните регистри и VIES-декларацията се прилагат и данни, неразделна част от справка-декларацията, за наследствените дялове на наследниците/заветниците по образец - приложение № 37.
Приложение № 37 се подава само на хартиен носител.
- За целите на чл. 125, ал. 13 от закона последният данъчен период обхваща и данъчния период, предшестващ датата на дерегистрацията, по отношение на който срокът за подаване на справка-декларацията, отчетните регистри и VIES-декларацията не е изтекъл към датата на дерегистрацията и същите не са подадени от регистрираното лице. За Вас този период ще е 01.04.2017 г. – 24.04.2017г. , ако предният период е подаден.
 
Следва да обърнете внимание на чл. 111 от закона и да прецените в коя алинея попадате за наличните активи към датата на дерегистрацията.

За периода след дерегистрацията не се подават справка-декларация и регистри.   

С уважение:

Нормативна рамка:
- ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x