Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

ДДС във фактура при продажба на стока с транспорт EXW

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ Българско дружество А, регистрирано по ЗДДС, продава стока с транспорт EXW (exworks) на друго българско дружество Б, регистрирано по ЗДДС. Дружество А купува стоката от Гърция. Във фактурата от гръцката фирма е с 0% ДДС. Дружество А не взима стоката от склада на гръцкото дружество. Дружество Б отива до Гърция (за тяхна сметка) и взема от склада стоката. В такъв случай на EXW дружество А трябва ли да фактурира 20% ДДС на дружество Б? Това ВОП ли е в случая? Не трябва ли гръцката фирма да ни фактурира с гръцкото ДДС, защото те не извършват транспорта до България за тяхна сметка? Дружество Б иска във всякакъв случай да получава от дружество А фактура с 20% ДДС. Какъв случай е коректен при положение, че има EXW?


Отговор:
Когато са налице две или повече едновременни доставки, при което доставените стоки подлежат на единствен вътреобщностен превоз между две държави членки, говорим за последователни доставки.
 
Съгласно чл. 65а, ал. 1 от ЗДДС доставка на една и съща стока във верига, включваща междинен доставчик, която се изпраща или транспортира от една държава членка до друга държава членка директно от първия доставчик до крайния получател във верига, са последователни доставки на стоки. В ал. 2 от посочения член е дадено определение за междинен доставчик и това е доставчик във веригата от последователни доставки на стоки, различен от първия доставчик във веригата, който изпраща или транспортира стоката сам или чрез трето лице, което действа от негово име.

Ако българското дружество А транспортираше стоката само или чрез трето лице от негово име, тогава щеше да се счита за междинен участник в последователна доставка. В случая обаче дружество А не организира транспорта, затова не може да се счита за междинен участник.
 
Съгласно общите правила на закона, мястото на изпълнение на доставката от гръцката фирма към дружество А е там, където се намира стоката преди изпращането ѝ, т.е. в Гърция /чл. 17, ал. 2 от закона/. За да приложи нулева ставка за ВОД, гръцката фирма трябва да притежава доказателства, че стоката е напуснала Гърция, като едно от тези доказателства е свързано с транспорта на стоките. Възможно е да сте подписали някакъв документ, че стоката е пристигнала в България или такъв документ да е подписан от дружество Б от Ваше име. В този случай гръцката фирма ще счита доставката към дружество А за ВОД, а за българската фирма ще има ВОП. Последващата доставка на стоката към дружество Б ще е с място на изпълнение в България и ще се обложи с 20% ДДС.
 
Ако обаче няма подписан такъв документ, тогава дружество А ще получи стоката в Гърция, гръцката фирма следва да начисли гръцкия данък, а дружество А ще извърши доставка с място на изпълнение в Гърция и следва да спази законодателството на Гърция относно регистрация и облагане.
 
За да се избегне излишно усложняване на доставката, е добре да съгласувате с дружество Б извършването на превоза и да се договорите за някакво фактуриране на транспорта, за да се смята, че дружество А го организира. В този случай дружество А ще направи ВОП, а при последващата доставка  към Б ще начисли 20% ДДС.

С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x