Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

ДДС ставка за трансфери от летище

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

➤ При хотелски услуги - настаняване със закуска - имаме пакетна цена и ставката по ЗДДС е 9%. На отделен ред във фактурата е включено посрещане от летище и тази сума е с 9%. Превозът на пътници - трансфер до летището - се извършва от служители на хотела. Издават се всеки месец фактури за месечен абонамент - превоз на пътници от друга фирма, чиято собственост е бусът. Там за услугата се начислява на брой трансфери и ставка 20%. Правилна ли е тази доставка от гледна точка на ЗДДС? Каква ставка е - 9% или 20% - при услугата порещане от летище, която е извън пакета нощувка със закуска? Не е ли по-добър вариант да сключим договор за наем за буса, а не да плащаме на брой трансфери?


Отговор:
Съгласно чл. 66, ал. 2, т. 1 ставката на данъка е 9 на сто за настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения, включително предоставянето на ваканционно настаняване и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани.

Съгласно чл. 128 от ЗДДС, когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка. Според практиката на Европейския съд може да се определи най-общо, че съпътстваща е тази доставка, която от гледна точка на получателя няма самостоятелно значение, и същият не би сключил сделката, за да придобие самостоятелно предмета на тази доставка, а тя се явява необходимост, допълнение или повишаваща качеството добавка към другия, основен предмет на доставката.

В случая когато хотелиерът предоставя трансфер на клиентите, като плащането е определено общо /в една фактура/, тогава тази допълнителна услуга, която не представлява съществена част от общата цена, ще се счита за съпътстваща услуга и може да се приложи ставката от 9%. В случая трансферът трябва да е включен в цената, независимо дали клиентът ще ползва тази услуга или не.

Ако обаче тази услуга се договаря извън пакетната цена за настаняване, тогава тя не може да се счита за съпътстваща услуга и за нея не може да се приложи ставката от 9%.

От въпроса не става ясно дали трансферът е с далечна дестинация или не, дали е включен в пакетната цена и е достъпен за всички клиенти, затова е трудно да се даде еднозначен отговор на въпроса дали е редно да се облага с 9%.  

Следва да имате предвид и Указанието на НАП № УК-2 от 10.07.2012 т. 2.1.1, според което, когато хотелиер закупува услуги от трети лица, които предоставя на клиентите си, тогава по отношение на частта, предоставена на хотелиера от трети лица, е неприложима намалената данъчна ставка. В указанието изрично е посочена транспортна услуга до далечна дестинация, която не е извършена от хотелиера, а от трето лице. За подобна услуга намалената ставка не се прилага, въпреки, че цената може да е определена общо.

Колкото до услугата, която транспортната фирма предоставя на хотела, тя не е свързана с настаняване от гледна точка на превозвача, затова се облага с 20%.
 
С уважение:


Нормативна рамка

ЗДДС


БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x