Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данък при източника при получаване на услуга от кипърска фирма

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Българска строителна фирма, регистрирана по ДДС, участва в търг за строителство в Кипър. За подготовката на тръжните документи българската фирма сключва договор за консултантска услуга с кипърска фирма, регистрирана по ДДС в Кипър, във връзка с изготвяне на план за здраве и безопасност със следните финансови условия – 1000 евро за изготвяне на предварителен план, който се изисква при кандидатстване в търга, 3000 евро авансово плащане при избиране на клиента за изпълнител и 3000 евро при представяне на окончателния доклад, за което е получена фактура за 1000 евро. Първата част на договора е изпълнена, като е изготвен предварителен план за здраве и безопасност и фактурата за 1000 евро е получена и платена изцяло през м. февруари 2022 г. С протокол е самоначислен ДДС в дневник продажби и е ползван данъчен кредит в дневник покупки. Трябва ли да се начисли данък при източника по чл. 195 от ЗКПО и да се внесе за сметка на българската фирма, тъй като цялата стойност от 1000 евро е заплатена на доставчика? При авансовото плащане от 3000 евро, ако българската фирма бъде избрана за изпълнител, валиден ли е чл. 195, ал. 5, че за авансови плащания във връзка с доходите по чл.195, ал. 1 не подлежат на облагане с данък при източника? Какво деклариране трябва да се направи по този договор?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Данък при източника при получаване на услуга от кипърска фирма

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

7 казуса за всеки счетоводител

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "7 казуса за всеки счетоводител"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x