Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчно третиране на разходи по тестване на служители за COVID-19

PortalSchetovodstvo.bg Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
Според КТ работодателите са задължени да осигурят здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ), така че опасностите за здравето и живота на трудещите се да са отстранени, ограничени или намалени (чл. 275 от КТ). 
 
Съгласно чл. 276, ал. 2 от КТ, социалния и министъра на здравеопазването самостоятелно или съвместно утвърждават правила за осигуряване на ЗБУТ, прилагани във всички отрасли и дейности.
 
Отговорността на работодателите за осигуряване на ЗБУТ е посочена в ЗЗБУТ. Така напр. чл. 16, ал. 1, т. 6 от ЗЗБУТ регламентира, че работодателите имат задължение да осигурят контрол за извършване на работата без риск за здравето и по безопасен начин, а чл. 16, ал. 6 от същия закон регламентира, че разходите, направени за осигуряване на ЗБУТ, са напълно за сметка на работодателите.
 
Същевременно Законът за здравето (ЗЗ) посочва, че в случай на опасност от или при епидемично разпространение на заразни болести държавните и общински органи, ФЛ и ЮЛ оказват пълно съдействие на органите на държавния здравен контрол (чл. 63в).
 
Според чл. 11 от ЗКПО разходите, които посредством нормативен акт са определени като задължителни, подлежат на признаване за данъчни цели и не се облага с данък върху разходите (освен ако в ЗКПО не е предвидено друго).
 
От посочените законови разпоредби става видно, че работодателите имат задължение да направят разходи за осигуряване на надеждна диагностика на персонала, с оглед предотвратяване на разпространението на заразата от COVID-19. Така разходи за PCR или др. тестове, направени от работодателите, с които се реализират целите на трите посочени закона, се признават за данъчни цели съгласно чл. 11 от ЗКПО, ако са са спазени изискванията за документална обоснованост (чл. 10 от ЗКПО).
 
източник: nap.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x