Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчно признаване за командировъчни разходи на едноличен собственик на капитала с личен труд в дружеството му

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Дейността на дружеството е сухопътен превоз на товари в страни членки на ЕС. Едноличният собственик на капитала е самоосигуряващо се лице и полага личен труд, който се изразява в това, че е водач на тежкотоварен автомобил 12 и повече тона, в периодите, в които наетият шофьор на товарен автомобил е в отпуск. Данъчно признати ли са командировъчните пари съгласно приложение № 3 от Наредбата за служебни командировки и специализации в чужбина?


Отговор:
Счетоводните разходи за пътуване и престой на физически лица се признават за данъчни цели по реда и при условията на чл. 33 от ЗКПО. Съгласно ал. 2 от разпоредбата не се признават за данъчни цели счетоводните разходи за пътуване и престой на акционерите или съдружниците, когато те извършват пътуването и престоя в качеството си на акционери или съдружници. Дори и когато разходите са документално обосновани и са свързани с дейността на данъчно задълженото лице, те са данъчно непризнати на това основание, при условие че физическото лице пътува в качеството си на съдружник, акционер или едноличен собственик на капитала.
 
Съгласно чл. 123 и 124 от Търговския закон всеки съдружник има право да участвува в управлението на дружеството, в разпределението на печалбата, да бъде осведомяван за хода на дружествените дела, да преглежда книжата на дружеството и право на ликвидационен дял. Съдружникът е длъжен да изплати или внесе дяловата вноска, да участвува в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание. Когато съдружник или едноличен собственик на капитала извършва дейност в собственото си дружество единствено и само на основание разпоредбите на чл. 123 и 124 от ТЗ (позната още като полагане на личен труд) и във връзка с тази си дейност извършва разходи за пътуване и престой, съгласно трайната административна практика на НАП, в тези случаи се приема, че лицето пътува в качеството си на съдружник, съответно едноличен собственик на капитала, разходите попадат в хипотезата на чл. 33, ал. 2 от ЗКПО и са данъчно непризнати.
 
За да бъдат данъчно признати такива разходи е необходимо между съдружника/ едноличния собственик и дружеството да се сключи някакъв вид облигационно правоотношение във връзка с пътуването, т.е. да е налице трудово или извънтрудово правоотношение.

С уважение:


Нормативна рамка

ТЗ

ЗКПО

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Отчитане на активите по лизинг при прилагане на СС 17 – лизинг"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x