Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчно облагане на македонец, назначен на ДУК в българското си ООД

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

Какви задължения има фирма, регистрирана в България, във връзка с данъци на собственици, назначени на ДУК? Собственик на ООД е назначен на ДУК. Лицето е македонски гражданин, живее в С. Македония и управлява дейността на дружеството от С. Македония (българската фирма няма да има собствено или наето помещение или офис в Македония). За целите на ЗДДФЛ е местно лице на Северна Македония (нямаме удостоверение за местни лица на С. Македония, но отговарят на всички критерии). Какво трябва да се вземе предвид в този случай във връзка със СИДДО? Какви са задълженията на българската фирма при следните особености: Собственикът, назначен на ДУК, не работи в Македония, не е собственик или съдружник в други фирми (нито в България, нито в Македония). Няма българско гражданство. Към момента няма документи за продължително или постоянно пребиваване в България, но в бъдеще може би ще получи. Единственият доход, който получава е възнаграждението за ДУК от българското дружество Разходът за осигуровки, платени в Македония на база доход от България, ще бъде ли признат за данъчни цели – ако е признат, в какъв размер – цялата сума платена за осигуровки или трябва да се начисли подобно на осигуряването в България – една част за сметка на работодател, една част за сметка на работник, и като разход да се признае само частта за работодателя? Как следва да се отчита данъкът върху доходите (във връзка с чл. 37, ал. 1, т. 9)? Ще има ли разлика в отчитането на данъците, в случай че лицето упражнява трудова дейност в С. Македония и/или е собственик и управител на фирма там и се осигурява на едното или и на двете основания в С. Македония? Ако има разлика, в какво се състои тя? Ще има ли разлика в отчитането на данъка, ако собственикът, назначен на ДУК, освен македонско гражданство има и българско гражданство? И в този случай отново собственикът живее и управлява българското дружество от С. Македония и местно лице за данъчни цели на С. Македония.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Данъчно облагане на македонец, назначен на ДУК в българското си ООД

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Експерти решават казуси: Счетоводство и данъци 2021"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x