Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчните облекчения за деца чрез работодател се ползват до края на декември

PortalSchetovodstvo.bg Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
До края на месец декември трудещите се следва да представят нужните документи пред работодателите си по основното трудово правоотношение, в случай че желаят да ползват данъчни облекчения за деца чрез тях.
 
Новото през 2018 г. е, че вече не е нужно да се подава писмена декларация от другия родител, че той няма да се възползва от облекчението. Позволено е и двете облекчения – за деца и за деца с увреждания, да бъдат ползвани от двамата родители, при положение че доходите на единия от тях не са достатъчни, с оглед да ползва облекченията в пълния им размер. Тогава разликата може да се ползва от другия родител с подаване на ГДД по чл 50 от ЗДДФЛ.
 
Няма възможност данъчните облекчения да се ползват чрез работодателя, в случай че родителят не е декларирал, че няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, или че ще подава ГДД по чл 50 от ЗДДФЛ. Справка за дългове към бюджета може да се направи на сайта на НАП с ПИК, който се издава в офисите на НАП.
 
Данъчните облекчения за деца и деца с увреждания за 2018 г. могат да се ползват по следните 2 начина.
 
1. Чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който има задължение да направи годишно облагане на доходите от трудови правоотношения до 31 януари 2019 г. При това положение е нужно заетото лице да предостави на своя работодател декларация по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ ( за деца) и/или декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (за деца с увреждания), заедно с останалите нужни документ до 31 декември тази година.
 
2. С подаване на ГДД за 2018 г. до 30 април догодина. Към ГДД се прилага и съответната декларация:
 
- по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ за данъчно облекчение за деца (образец 2005) - изтеглете образеца тук >>>
и/или
- по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ за данъчното облекчение за деца с увреждания (образец 2006) - изтеглете образеца тук >>>
 
Данъчното облекчение за деца позволява сумата от годишните данъчни основи да се понижи според от броя на ненавършилите пълнолетие деца: с 200 лв. за 1; с 400 лв. – за 2; или с 600 лв. - за 3 или повече. Условията за получаване на облекчението се декларират в декларацията по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (образец 2005).
 
Данъчното облекчение за деца с увреждания позволява сумата от годишните данъчни основи да се понижи с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50% или над 50% вид и степен на увреждане. Условията за ползване на облекчението се декларират в декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (образец 2006). Към нея се прилага също и копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК.
 
И двата вида данъчни облекчения се ползват до размера на сумата от годишните данъчни основи. Когато тя е по-малка от размера на самото данъчно облекчение, разликата може да бъде ползвана от другия родител, като за целта той подава ГДД по чл 50 от ЗДДФЛ.
 
Когато данъчното облекчение е ползвано в пълен размер при работодател по основното правоотношение, но физическото лице следва да подаде ГДД по чл 50 от ЗДДФЛ за 2018 г., към ГДД не се налага прилагането на декларациите за данъчно облекчение за деца и за деца с увреждания.
 
Когато се ползват данъчни облекчения за деца и/или за деца с увреждания с подаване на ГДД, физическото лице не бива да има подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.

източник: nap.bg
 

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x