Данъчни рискове при предоставяне на заем от собственика на дружество към дружеството му

Алиция Профирова
на 27 Февр 2025

Въпрос:
➤ Има сключен договор за заем между две свързани лица - собственик на дружество и дружеството. Заемодател е физическото лице. Договорената лихва е пазарна. Съгласно договора за заем лихвата ще се изплати изцяло с последната вноска. Има ли данъчни рискове за двете страни по договора и какви?
Отговор:
При сделки между свързани лица основно правило е условията, при които е сключена сделката, да не се отклоняват от тези при несвързани лица.
При договор за заем едно от условията е договорената лихва да е пазарна. Във Вашия случай това условие е спазено. Но моето мнение е, че въпреки това могат да възникнат проблеми при двете лица. Какво имам предвид: Юридическото лице е длъжно, когато води своето счетоводство, да начислява разходите си за лихви. При физическите лица данъците се заплащат на принципа на паричен поток, тоест след като физическото лице не е получило приход, не е длъжно да плати данък. Но именно тази клауза в договора за заем – че лихвата ще се заплати в края на договора - се отклонява от условията, при които би бил сключен договор между несвързани лица. Никое лице не би могло да получи кредит от друго несвързано лице, без да заплаща лихвата текущо. Дори и в договорите, в които има договорен гратисен срок, той обикновено се отнася до главницата, а лихвата се заплаща още от следващия месец след сключване на договора.
Във Вашия случай може да възникнат следните проблеми – при проверка или ревизия от органите на НАП да се приеме, че тази сделка се отклонява от условията при несвързани лица. Ако предприятието е начислявало лихвите си като разход, той да бъде отказан. Ако през периода на договора е имало връщане на суми по заема, да бъде прието, че те не са само погашение по главницата, а е възстановена и лихва. В този случай ще се окаже, че физическото лице не е декларирало приход от лихви и не е платило данък върху тях.
Моята препоръка е, когато сключвате договори със свързани лица, да разпишете клаузи, които не биха се считали за отклонение от данъчно облагане.

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводство и данъци: 17 експертни становища"!
Подобни статии от категория Законодателство
04Дек2024
Данъчно събитие по сделка между застрахователни брокери
от Христо Досев
на 04 Дек 2024
04Юли2018
Юни 2018 г. - Обзор на измененията в законодателството и новините
от PortalSchetovodstvo.bg
на 04 Юли 2018
14Февр2017
Придобиване на хотел от ЕОИИ и отчитане на приходите от него
от Наталия Василева
на 14 Февр 2017
24Ноем2016
Счетоводно и данъчно третиране на парични средства, използвани за лични цели
от Наталия Василева
на 24 Ноем 2016
10Ноем2016
Чл. 10а от ЗДДС, уреждащ облагането с ДДС на неперсонифицираните дружества
от Наталия Василева
на 10 Ноем 2016