Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Разпределяне на дивиденти - до колко години назад

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос: За колко години назад може да се разпределят дивиденти?

Отговор:
Съгласно разпоредбата на чл. 123 от Търговския закон всеки съдружник в дружество с ограничена отговорност има право да участва в разпределението на печалбата. Докато дружеството съществува съдружниците не могат да искат дяловете си, те имат право само на част от печалбата съразмерно на дяловете, ако друго не е уговорено. Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 3 от Търговския закон приемането на годишния отчет и баланса, разпределянето на печалбата и вземането на решение за нейното изплащане е от компетенцията на общото събрание на съдружниците. Решенията се вземат с мнозинство повече от 1/2 от капитала на дружеството, доколкото не е предвидено друго в дружествения договор. Управителят е задължен да свика общото събрание на съдружниците най-малко веднъж годишно.
 
Разпределението на печалбата на дружеството или на част от нея в полза на съдружниците става чрез вземане на решение за изплащане на дивидент. Не съществуват други законови ограничения, извън горепосочените, при разпределяне на печалбата на дружество с ограничена отговорност като дивидент, включително и относно периода, в който следва да се вземе решението за разпределяне на дивидента. В Закона за счетоводството, действащ до 31.12.2015 г., съществуваше задължение за всички акционерни дружества, командитни дружества с акции, както и за всички дружества с ограничена отговорност заедно с годишния финансов отчет да публикуват и решението на общото събрание на акционерите/съдружниците за начина на разпределяне на печалбата или за покриване на загуба за предходната година. С новия Закон за счетоводството, в сила от 01.01.2016 г., това задължение остана в сила само за капиталовите дружества, които същевременно са и средни или големи предприятия, или предприятия от обществен интерес. Ако общото събрание не е взело решение за разпределяне на печалбата, реализирана през дадена финансова година, веднага след нейното изтичане и след приемане на годишния финансов отчет или вземе решение печалбата да остане неразпределена, не съществуват пречки тази печалба да бъде разпределена като дивидент в последствие. Не съществуват срокове, след изтичането на които се погасява правото на общото събрание да вземе решение за разпределяне на реализирана от дружеството печалба, включително и като дивидент. С други думи няма давност за вземане на решение за разпределяне на дивидент, без значение колко отдавна е реализирана печалбата, която се разпределя. Същото важи и за останалите източници на собствения капитал, от които е допустимо да се разпределя дивидент.


С уважение:


Нормативна рамка:

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x