Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Нарушение на чл. 97а, ал. 4 от ЗДДС за фирма, получила аванс за услуга

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:

Българска фирма Х, нерегистрирана по ДДС, получава на 13.12.2017 г. аванс, за да започне работа по договор за услуга с фирма от ЕС, регистрирана във VIES. Услугата ще бъде извършена през м. 03.2018 г. Фирмата не е извършвала дейност и това е единственото постъпление по сметката ѝ. Фирмата няма приходи за периода от учредяването до момента.

На 26.01.2018 г. фирма Х подава заявление за регистрация по ДДС по избор по чл. 100 от ЗДДС. Сега на представител на фирмата бяха връчени два акта - един за регистрация по ДДС по чл. 100 и АУАН за нарушение на разпоредбата на чл. 97а, ал. 4, във връзка с чл. 97а, ал. 3. Това правилно ли е?

Имам ли основание да обжалвам акта?

Съгласно чл. 97а, ал. 4 за фирмата възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем. А съгласно чл. 25, ал.7 - когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 2, 3 и 4, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането), с изключение на получено плащане във връзка с вътреобщностна доставка. Данъчното събитие съгласно чл. 25, ал. 2 казва, че данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.

В случая имаме авансово плащане по ВОД на услуга, която още не е извършена и съответно нямаме данъчно събитие и данъкът не е изискуем, т.е. няма основание за съставяне на АУАН.

В потвърждение на това е и член 25, ал. 8 - когато нерегистрирано по този закон лице получи авансово плащане по облагаема доставка и фактически извърши тази доставка след датата на регистрацията си по този закон, смята се, че полученото авансово плащане съдържа данъка, който става изискуем на датата, на която става изискуем данъкът по доставката.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Нарушение на чл. 97а, ал. 4 от ЗДДС за фирма, получила аванс за услуга

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, желая да получавам информация за продуктите, услугите, новостите и т.н., които РС Издателство и Бизнес Консултации предлага. Условия на сайта Информационна бележка

x