Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на дивидент за напускащ съдружник

Елена Илиева Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Въпрос:

В дружество, което е ООД с двама съдружници, чиито дялове са съответно 90% и 10%, през м. декември 2017 г. настъпи промяна: съдружникът с 10% дял продаде дела си на друго лице. През 2017 г. са начислявани и изплащани дивиденти в съотношение 90/10 към съдружниците, същите са декларирани съгл. чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО. Към 31.12.2017 г. дружеството има салдо по сметка 122 Неразпределена печалба от минали години, както и текуща печелба за 2017 г. по сметка 123.

Може ли в м. декември 2017 г. да бъде начислен дивидент съгласно Протокол на ОС на съдружниците само за напускащия съдружник, като дял от приноса му в досегашната дейност на фирмата от неразпределената печалба от минали години? Същият ще се плати по банкова сметка на напускащия съдружник през м. февруари 2018 г. Или съгласно Протокол на ОС на съдружниците да се определи дивидент за напусналия съдружник, като същият бъде деклариран за І-во трим. на 2018 г. и изплатен през 2018 г.? Това решение ще се вземе без участието на напусналия съдружник.

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Начисляване на дивидент за напускащ съдружник

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, желая да получавам информация за продуктите, услугите, новостите и т.н., които РС Издателство и Бизнес Консултации предлага. Условия на сайта Информационна бележка

x