Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Начисляване на ДДС по чл. 130 от ЗДДС при сделка за бартер по отношение на право на строеж

Ели Марова Отговор, предоставен от
Ели Марова
Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Въпрос:



На 19.12.2017 г. е издаден Нотариален акт за право на строеж /пристрояване/ към съществуваща стара сграда от 1978 г. Учредител - физ.лице, нерегистрирано по ЗДДС. Приемател - юридическо лице регистрирано по ЗДДС. Двата субекта са свързани лица по смисъла на ЗКПО. Учредителят учредява право на строеж в незастроената част от УПИ за общо РЗП -1027.10, от които трябва да предаде на учредителя 230,60 кв.м от това РЗП. Данъчна оценка на учредено право на строеж общо е 254 206лв. към датата на съставяне на нотариалния акт.

Като документи са представени:

- виза за проучване на пристройката

- комбинирана скица за идентичност

- обяснителна записка и идеен проект от архитект

Към датата на съставяне на нотариалния акт няма издадено разрешение за строеж и няма започнати СМР на обекта.

Въпросите ми са:

1. Кога трябва да настъпи датата на данъчното събитие за начисляване на ДДС по смисъла на чл.130 от ЗДДС за сделки при бартер?

2. Върху каква данъчна основа трябва да се начисли данъкът?

3. Какво текущо счетоводно отчитане за 2017 г. поражда така представените данни от НА.





Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Начисляване на ДДС по чл. 130 от ЗДДС при сделка за бартер по отношение на право на строеж

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x