Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Декларация по чл. 14 от ЗМДТ и ТБО за апартаменти, закупени с фактура

Бойчо Момчилов Отговор, предоставен от
Бойчо Момчилов
Въпрос:

Фирма А закупува от строителна фирма апартаменти, а в последствие и паркоместа в жилищна сграда. В нотариалните актове на апартаментите пише, че са на груб строеж. Покупката е с ДДС и Фирма А е ползвала данъчния кредит. Фирма А купува апартаментите с цел да ги предоставя за живеене на служители или да ги отдава под наем, но до момента още не ги използва, тъй като се извършват довършителни работи и обзавеждане. През месец февруари 2017 г. излиза акт 16 на сградата. Фирма А подава декларация по чл. 14 от ЗМДТ, с която иска да декларира апартаментите като за живеене - жилищни имоти, Служителката от МДТ обаче твърди, че тъй като апартаментите са закупени от фирма с фактура с ДДС, задължително трябва първо да се декларират за стопанска дейност и да се попълни част III, която е за нежилищни имоти. Тъй като служителката отказва да приеме попълнена по друг начин Декларация 14, пълномощника на фирма А я попълва така. Служителката твърди, че следващата година може да се подаде нова декларация 14, с която, апартаментите да се декларират като жилищни. За 2017 г. на фирма А е начислен максимален 10% ТБО. Ръководството на Фирма А смята, че не е трябвало имотите да се декларират по този начин.

В тази връзка имам следните въпроси:

1. Служителката от МДТ има ли право да иска да се нанасят корекции и да отказва да приеме попълнена по определен начин декларация?

2. Как е трябвало да се декларират апартаментите и паркоместата при така изложената фактически обстоятелства?

3. Какъв е реда да се коригира вече подадената декларация и да се призчислят дължимите ТБО?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Декларация по чл. 14 от ЗМДТ и ТБО за апартаменти, закупени с фактура

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x