Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките".
Този сайт използва т.нар. бисквитки (Cookies), съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета, за да Ви осигури най-функционалното посещение на нашия сайт. "Бисквитките" ни помагат да подобряваме съдържанието на сайта, като Ви даваме персонализирано и много по-бързо онлайн изживяване. Те се използват само от нашия сайт и нашите доверени партньори. Кликнете ТУК за подробности относно правилата за "бисквитките". Съгласен съм
X

Влизане в акаунта

Запомни ме

Забравена парола? Кликнете тук, за да възстановите потребител / парола

Нямате профил?
X

Възстановяване на потребилетско име/ парола

Моля, въведете имейл адреса, който сте използвали, за да регистрирате профила си.

Влезте в системата Регистрирай се

Данъчно облагане на дивидент на българско ФЛ от съдружие в малтийско ЕООД

Бойчо Момчилов Отговор, предоставен от
Бойчо Момчилов
Въпрос:

Фактическа обстановка: Физическо лице, местно за данъчни цели на Република България, участва като съдружник в юридическо лице (тип ЕООД) със седалище в Република Малта (страна-членка на ЕС). Юридическото лице решава да разпредели част от печалбата си като дивидент към съдружника (българското физическо лице). Отчитайки разпоредбите на действащата между Република Малта и Република България СИДДО, юридическото лице удържа при изплащане на дивидента към физическото лице данък в размер на 30% върху брутната сума на дивидента и му превежда по банков път разликата. Физическото лице наема консултант в Република Малта, който го уверява, че предвид факта, че същото не е местно лице на Република Малта, може да получи обратно от данъчната администрация част от платения данък в размер на 25% и така данъчната тежест върху въпросния доход от дивидент да бъде само 5%. Предвид така изложената фактическа обстановка, въпросите са следните: Какви документи следва да изиска физическото лице от платеца на дивидента (юридическото лице в Република Малта), така че да докаже вече платения данък в Република Малта пред българските данъчни власти и да приспадне същия в своята годишна данъчна декларация. Следва ли физическото лице да приложи тези документи към годишната си данъчна декларация, която ще подаде в НАП? Идва време и физическото лице да подава декларация съгласно чл. 50 от ЗДДФЛ, като попълва и съответното приложение към нея относно способите за избягване на двойното данъчно облагане. Вярно ли е заключението, че лицето не може да приспадне в Република България повече от 5%, колкото е данъчната ставка за облагане на доходите от дивиденти, независимо че в Република Малта му е бил удържан данък в размер на 25%? В случай че данъчните власти в Република Малта възстановят ефективно част от удържания на физическото лице данък при изплащането на дивидента и му преведат по банков път въпросната сума, следва ли този трансфер да се декларира от физическото лице в Република България като доход и отново да се облага с данък върху дивидентите или друг данък? В случай че трябва, какъв е размерът на данъка, кога се декларира, с каква данъчна декларация се декларира и в какъв срок се плаща данъкът?

Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете отговора на казуса
Данъчно облагане на дивидент на българско ФЛ от съдружие в малтийско ЕООД

Бележка: Отговорът на въпроса е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.

Влизане в акаунта

Защо да се регистрирам?

  • експерти на Ваше разоложение 24/7/365
  • база данни с новини, отговори, анализи
  • на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство

БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводители питат, експерти отговарят: 12 най-четени реални казуса"!

Да, искам информация за продуктите на РС Издателство и Бизнес консултации. Приемам личните ми данни да бъдат обработвани съгласно Регламент ЕС 2016/679

x